ESEMÉNYEK 2021-BEN

Ide írhatsz...

2021. január

Nagy reményekkel indulunk a 2021-es évben. Bízunk abban, hogy a járvány hamarosan lecsendesedik, és újra találkozhatunk. Kapcsolataink nem szakadtak meg, rendszeresen levelezünk, beszélünk egymással. Azokkal könnyebb, akik rendelkeznek e-mail címmel vagy Facebook elérési lehetőséggel, de azokat sem hagyjuk magukra, akik csak telefonon érhetők el. Jó hír, hogy csak néhányan kapták el a vírust, és ők is szerencsésen meggyógyultak.

Hagyományos módon most terveket nem írtunk, hiszen nem tudjuk, mikor szűnnek meg a korlátozások. A 2020-as évben sok szép programunk elmaradt, ezeket szeretnénk majd elsősorban pótolni. 

A NEA pályázaton nyert 200.000,- Ft-ot zömében technikai eszközök és irodaszerek vásárlására fordítottuk, amelyek majd segíteni fogják munkánkat. Külső segítség nélkül készíthetünk majd szemléltetőanyagokat például az olvasótábor számára, előkészíthetjük majd tervezett kiállításunkat. A pályázati támogatással 2021. április 30-ig kell elszámolnunk.

Jelenleg gondot jelent számunkra, hogy a 2020. évi beszámolónkat hogyan tudjuk majd elfogadtatni a tagsággal, lesz-e lehetőségünk taggyűlés megtartására a közeljövőben. 


2021. február

A járvány miatt továbbra sem tudunk találkozni, de azért vannak feladataink. Igyekszünk folyamatosan frissíteni a honlapunkat, és jó érzés, hogy 29 tagtársunk már megnézte a legfrisseb bejegyzéseket.

Jelenlegi feladatunk:

Az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program keretében a 388/2017. (XII. 13.) Kormányrendelet alapján egyesületünk is évente köteles adatokat szolgáltatni. 2021 februárjában megkaptuk a felkérést és a kitöltendő statisztikai adatlap eléréséről szóló tájékoztató levelet, valamint a kitöltési útmutatót. A határidő 2021. március 1. Szokott módon egyesületünk titkára már el is kezdte az adatok rögzítését. Segítségünkre vannak a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának munkatársai.


2021 március

Nőnap

Egy évvel ezelőtt még megtarthattuk szokásos találkozónkat, és hagyományaink szerint megünnepelhettük a nőnapot. Sajnos ebben az évben erre nem volt lehetőségünk a járványhelyzet miatt.

Mégis úgy gondoltuk, hogy azért teremtünk egy kis ünnepi hangulatot legalább interneten keresztül. Kedves férfitársaink - Kohut Béla és Mihály László - készítettek egy kis köszöntőlapot, amit csatolt fájlként minden hölgytag megkapott. Azok, akik nem rendelkeznek e-mail címmel, levélben kapták meg a kis köszöntő kártyát.

Köszönjük a kedves megemlékezést!

Ez jó alkalom volt arra is, hogy a NEA pályázattal nyert pénzből megvásárolt nyomtatót, lamináló és vágógépet kipróbáljuk, felavassuk. Szerencsére mindegyik tökéletesen működött. Jó hasznukat fogjuk venni.



Búcsú Dr. Gulyás Mihályné Olgától

2021 márciusa azonban szomorú hírt is hozott. Március 7-én Dr. Gulyás Mihályné Olga / Olgi néni itt hagyta a földi létet, az égiek birodalmába költözött.

Aktivitása, sokoldalú érdeklődése minta volt számunkra. Minden jelentős városi és egyesületi rendezvényen - ünnepségeken, zenei és irodalmi előadásokon, művészeti bemutatókon, kirándulásokon részt vett. Kedves egyénisége hiányozni fog.

Fájó szívvel emlékezünk! Nyugodj békében!

Húsvét 2021. április 4-5.

Kedves Tagtársaim!

Itt a húsvét, de továbbra is marad a bezárkózás. Remélem, már sokan megkaptátok legalább az első vakcinát, és valamennyien jól vagytok!

Egyelőre az oltás ellenére is óvatosnak kell lenni, ezért találkozó megszervezésére még egy jó darabig nem lesz lehetőségünk. Azt kívánom, hogy hasznosítsátok jól az időtöket, és vigyázzatok magatokra!

Újabb pályázati lehetőséget kaptunk, ami 2022. december 31-ig megvalósítható program támogatására ad lehetőséget. Bízva abban, hogy 2022 őszén már megszervezhetjük az amatőr alkotók kiállítását, beadjuk pályázatunkat. Kedves amatőr Alkotótársak, készüljetek tehát, alkossatok új dolgokat, hogy szép és értékes kiállításunk legyen majd.

Szeretettel gondolok Rátok, és mindenkinek kellemes húsvéti ünnepeket kívánok! Igaz, a megszokottnál csendesebb, szerényebb lesz, de örüljünk a tavasznak!

Szeretettel: Vali

Tájékoztató levél - 2021. április 22.

Kedves Tagtársaim!

A Nemzeti Együttműködési Alap 2020. évi pályázatán nyert 200.000,- Ft-os támogatás elszámolása megtörtént, és most újabb pályázatot adtunk be.

Ezúttal a Városi Civil Alap keretében lehetett programszervezésre pályázni, a program megvalósítására 2022. december 31-ig lesz lehetőségünk. Addigra talán már a járvány is eltűnik az életünkből.

A tavalyi évben szerettük volna megrendezni a VII. Amatőr Alkotók Kiállítását, de sajnos nem lehetett. Úgy gondolom, hogy 2022 őszén már nem lesz akadálya. Összesen 72.000,- Ft-ra nyújtottunk be támogatási kérelmet, amiből fedezni tudjuk majd a költségek nagy részét. 30-40 alkotó műveinek bemutatását tervezzük.

Egyelőre csak annyit jeleztek vissza, hogy befogadták a pályázatunkat, de döntés még természetesen nincs róla. Nem lehet tudni, hányan fognak pályázni, és kiknek a pályázatát fogadják majd el. Bízom benne, hogy a miénk is eredményes lesz.

Azt gondolom, hogy azért már ebben az évben is találkozhatunk, talán már a nyári hónapokban. Jó lenne egy kicsit beszélgetni, esetleg kisebb kirándulást szervezni, de most még várjunk türelemmel!

Rövidesen elkészítjük az éves beszámolót, majd e-mailben elküldöm, hogy lássátok. Taggyűlést még nem tarthatunk, így nem fog mindenkihez eljutni, és szavazni sem tudunk róla. Hát ez most ilyen időszak.

Szeretettel gondolok Rátok és nagyon jó egészséget kívánok! Vigyázzatok magatokra!

Üdvözlettel: Vali

Balról jobbra: Mihály László, Hopka Margó, Ujfalussy István, Nagy Margaréta, Kohut Béla, Sonkolyos Márta

A bográcsozás és a Mórahalom - Röszke - Makó kirándulás képei a Galériában láthatók

A 2020. évi programbeszámoló

2020. január 10. - 16 óra - találkozó

A szokásoktól eltérően januárban is szerveztünk egy találkozót a Zomba teremben. Megbeszéltük az éves programunkat, és döntött a tagság az "Orosháza Városért" kitüntetés javaslatairól. Nagy reményekkel megkezdtük a kirándulások szervezését is.

A rendkívüli találkozóra azért került sor, mert a 2019 októberében rendezett kiállításunkon részt vevő hat alkotótársunk - Nagy Margaréta, Mihály László, Sonkolyos Márta, Belanka Jánosné Hopka Margó, Ujfalussy István és Kohut Béla - életútját, munkásságát szerettük volna jobban megismerni. Bemutatkozásukat két alkalomra terveztük. 

Ezen a napon Nagy Margaréta, Mihály László és Sonkolyos Márta tartotta meg vetített képes bemutatóját, illetve mutatta be magával hozott alkotásait.

2020. február 14. - 16 óra - beszámoló taggyűlés

2020. február 14-én tartottuk meg beszámoló taggyűlésünket, amelyen 42-en voltunk jelen (akkori létszámunk 68 fő volt).

A vezetőség megtartotta a 2019-es év programbeszámolóját és pénzügyi beszámolóját, amit a tagság egyhangúlag elfogadott.

Ezt követően az elnök ismertette a kirándulási terveket és körbeadta a jelentkezési lapokat. Terveink között szerepelt a mezőhegyesi egy napos program, utazás a Gemenci-erdőben a kisvasúttal és sétahajózás a Dunán, egy három napos kirándulás Székesfehérvár térségében, esetleg egy debreceni múzeumlátogatás, valamint a mórahalmi lovasszínház. Mórahalom - lovas színház - 1 napos program (nyáron)

Beszámolt az elnök az újabb pályázatokról, a NEA pályázaton elnyert 200.000,- Ft-ról és a civil szervezetek számára kiírt városi és megyei pályázat tervéről. A támogatásokból az egyesületi kirándulások és rendezvények költségeit terveztük csökkenteni.

Szó esett még a nyári olvasótáborról, amelyet a korábbiakhoz hasonlóan a könyvtárral együttműködve szerveztünk volna.

Befejező programként prezentációk, filmek segítségével és kiállított képekkel bemutatkozott Belanka Jánosné Hopka Margit, Ujfalussy István és Kohut Béla.

2020. március 04. - találkozó

2020. március 4-én egy kis ünneplésre gyűltünk össze, hiszen közeledett a nőnap. Az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium tanulói adtak műsort, majd Dávid László köszöntötte a hölgytagokat.

Laskovicz Julianna képes beszámolójával felidéztük a 2019. évi horvátországi kirándulásunk élményeit. Végül vidám hangulatban fogyasztottuk el a finom süteményeket és jót beszélgettünk.

Ekkor még nem sejtettük, hogy a járvány minden elképzelésünket felülírja majd.

2020. április - május - június: A Covid-19 következményei

2020. március 11-e után következtek a bezárások, a tervezett előadásokra nem kerülhetett sor, és találkozni is csak június végén tudtunk újra. Nagyon sajnáltuk, mert áprilisban a Táncsics gimnázium tanulója, Kvak Barnabás tartott volna tájékoztatót a mobiltelefonok és egyéb modern szerkentyűk használatáról, májusban pedig Dr. Dénes Ferenc előadása következett volna Kínáról. Azután elmaradt a pedagógusnapi megemlékezés, műsoros program is.

2020. június 26. - bográcsos vacsora

A járvány csendesedése a szabadtéri rendezvényeket már lehetővé tette, így a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán kaptunk lehetőséget egy kis találkozó megszervezésére. Szilasi H. Tibor vállalta a krumplipaprikás elkészítését, amiben felesége és Szabó Pál tagtársunk segítették. Csizmadiáné Rózsika gondoskodott a friss kenyérről, és sokan hoztak süteményeket. Bőségesen jutott mindenkinek a tányérjába a finomságokból.

Nagyon jókat beszélgettünk, örültünk egymásnak, örültünk annak, hogy senkit nem betegített meg a vírus.

A kellemes hangulatú délutánon közel ötvenen voltunk, és reménykedve terveztük a nyári kirándulást.

2020. augusztus 20. - városi ünnepség

Nem volt szervezett egyesületi programunk, de többen részt vettünk a városi rendezvényen és az azt követően a városi elismerések átadó ünnepségén. Nagy öröm volt számunkra, hogy tagtársunk, Csizmadia Lajosné "Mokry Sámuel Díj Orosháza Mezőgazdaságáért" elismerő címet kapott.

2020. augusztus 26. - kirándulás

Nyárra tervezett kirándulásainkból csak egy egynapos utat tudtunk megszervezni augusztus 26-án. Sajnos igen kevesen, mindössze 19-en vettünk részt, de nagy élményekkel tértünk haza.

A mórahalmi Ezer Év Parkjában a híres magyar épületek makettjeit néztük meg izgalmas tárlatvezetéssel. A belső kiállítótérben számos értékes tárgyat, dokumentumot láthattunk, így pl. Damjanich János utolsó, feleségének írott levelét.

A város népszerű rétesboltjában megpihentünk, majd a Molnár család által üzemeltetett röszkei Paprika Múzeumban a fűszerpaprika származását, fajtáit, értékeit, a hagyományos és modern termesztés és feldolgozás eszközeit ismerhettük meg.

A délutánt Makón töltöttük. A József Attila Múzeumban a történeti kiállítás mellett a mesterségeket és a környékbeli emberek életét bemutató néprajzi kiállítást néztük meg.

Innen a Maros menti ártéri erdőben megépített Lombkorona sétányhoz mentünk. Szerencsére senkinek nem okozott gondot a 10 méteres magasság, a lombok közötti, mintegy 200 méteres séta.

Rövid városnéző séta után tértünk haza.

2020. szeptember - december

A nyári nagy remények után csalódás következett, nem térhetünk vissza megszokott programjainkhoz. A COVID-19 nem így gondolta. Tervezett találkozóink sorra elmaradtak, nem mehettünk el a zempléni-kassai kirándulásra se. A kapcsolat azonban nem szakadt meg közöttünk, e-mailben, SMS-ben és telefonon tájékozódtunk egymásról. Találkozóink elmaradása miatt az éves tagdíjak beszedése nem mindenki esetében történhetett meg. Az elmaradásokról később dönt majd a tagság és a vezetőség.

Az év első felében egyesületünk létszáma is nőtt, ősszel már 71-en voltunk, és ha nincs a járvány, újabb tagok is csatlakoztak volna. Decemberben viszont - hosszú betegsége után - szomorúan búcsúznunk kellett kedves Tagtársunktól - Papp Imrétől. Temetése 2020. december 23-án volt, de a járványveszély miatt csak gondolataink és virágunk kísérhette utolsó útjára.

Pályázataink

Városi önkormányzat civil szervezeteinek pályázata

Orosháza Város Önkormányzatának 2020. évi pályázatán nem nyertünk, mert a járványhelyzet miatt nem tudott az önkormányzat nem is tárgyalta a civil szervezetek támogatási kérelmeit. Sajnos programjaink sem valósulhattak meg.

NEA-KK-20-EG-0426 azonosító számú pályázat

2020-ban az országos pályázaton 200.000,- Ft-os támogatást nyernünk. Tervezett programjainkra szántuk az összeg nagy részét, ám itt is közbeszólt a karanténhelyzet.

Így további működésünkhöz, rendezvényeinkhez hasznosítható eszközöket, irodaszereket vásároltunk. Szerzeményeink:

  • új, modern nyomtató, tartalék festékpatronokkal
  • lamináló (fóliázó) gép
  • vágógép
  • egér a számítógéphez
  • anyagaink, képeink megőrzéséhez pendrive és CD lemezek
  • irodaszerek.

Újabb pályázatot a sajátos körülmények miatt 2020 novemberében nem adtunk be.

Összegezve, a 2020. év messze elmaradt az elvárásainktól, terveinktől, de azért voltak szép pillanatai, és egyesületünk jelentős és hasznos értékekkel gazdagodott, amelyek biztosíthatják a járvány utáni újrakezdést.

Orosháza, 2021. április 23.


2021. május 17. 

Kedves Tagtársak!

A járvány ellenére figyelünk egymásra, igyekszünk kapcsolatban maradni, ha személyesen még nem is tudunk találkozni. A kedvező hírek alapján talán júniusban már lesz lehetőségünk egy kis beszélgetésre. Kinti, szabadtéri programra gondolunk a tavaly júniusihoz hasonlóan, de most főzés és szervezett műsor nélkül. Biztosan mindenkinek hiányzik már egy kellemes beszélgetés, és szerény formában megünnepelhetjük a pedagógusnapot is.

A pontos helyszínről, időpontról a járványhelyzettől függően küldöm majd a vezetőség értesítését.

Együttérzés

Kérés, ajánlás:

Többen már tudjátok, hogy kedves tagtársunk, Császár Péterné Icuka férje elhunyt. Temetése 21-én 9 órakor lesz Tótkomlóson. Néhányan ott leszünk, aki pedig nem tud eljönni, kifejezheti együttérzését egy gyertya, egy mécsest meggyújtásával. Nyugodjon békében!

"Tudom, hogy senkit nem hozhat vissza a gyertyafény,

De az emlékezet megőrzi Őket, akikért a gyertya ég!"

Köszönöm.

Üdvözlettel: Vali

2021. május 19.  -  Férfinap

1999 óta létezik nemzetközi férfinap, amit először Trinidad és Tobagóban, az ENSZ támogatásával tartottak meg. Nőnap évente egy alkalommal van, míg férfinap kétszer: május 19-én és november 19-én. Célja, hogy felhívja a figyelmet a fiúk és a férfiak egészségére, a nemek közötti egyenlőségre, ezért minden évben más-más témát emelnek ki a szervezők. Jelentőségét számos irodalmi-művészeti alkotás, kutatás, tudományos munka is bizonyítja.

A világ, a társadalom értékrendje alaposan megváltozott az elmúlt száz évben, és ma már a férfiak helyzete sem olyan egyszerű. "A férfi a teremtés koronája" - gondolták és mondták régen. A mai sajátos helyzetet azonban Bagdy Emőke gondolata sokkal árnyaltabban érzékelteti:

"Állítom, hogy a férfi a teremtés koronája! Lehet és legyen is a teremtés koronája - feltéve, ha mi nők koronázzuk meg. (...) Csak akkor lehet a férfi a teremtés koronája, ha élete párját ő is királynővé koronázza."

Magyarországon 2009 óta ünneplik a férfiakat, de a férfinap még nem vált olyan megszokottá, mint a nőnap. Mi ezen akarunk változtatni, ezért készítettünk egy kis meglepetést.

Kedves Férfi Tagtársaink!

Személyesen még nincs lehetőségünk találkozót szervezni, így levélben köszöntünk Titeket. Nagyon jó egészséget, hasznos tevékenységet, sok örömöt kívánunk!

Sütemény és ital helyett fogadjátok szeretettel Radó Lili A Férfiak dicsérete című versét, és Nagy Margaréta alkotását, amit kifejezetten erre az alkalomra készített!

Radó Lili: A Férfi dicsérete

Szeretünk!

Mert nélküled nincs igazi nő!

És nincs életre keltő erő,

nincsenek rózsák és illatok,

szépség és szerelem nem ragyog!

Mert nélküled nincs gondoskodó

békés otthon és vigasztaló

szívderítő, meleg szeretet.

Nincs haza! Nincsenek gyerekek!

Mert nélküled céltalan az út,

minden vágy és ölelés hazug,

hontalan vándor a boldogság,

nélküled a lét, csak pusztaság.

Orosháza, 2021. május 19.

             Szeretettel:

                                                              a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének

                                                                       nőtagjai a nemzetközi férfinap alkalmából 


2021. június

Olvasókör - 2021. 06. 09.

Téma:

Mikszáth Kálmán élete és munkássága - Pírer Gyuláné bemutatója

2021. június 14.

Kedves Tagtársak!

Buzai Csaba, a könyvtár igazgatója felhívott, mert önkéntes gyermekkísérőket keresnek. A tanév lassan véget ér, és ők többféle programmal várják a diákokat. A szervezett foglalkozások júliustól indulnak, és 9-től 13 óráig tartanak majd. A gyerekek csak védettségi igazolvánnyal rendelkező kísérővel mehetnek be a könyvtárba, mivel nincsenek beoltva. A szülők, nagyszülők azonban nem mindenkit tudnak elkísérni, így többen kimaradnának a játékos foglalkozásokból.

Jónéhány intézmény önkéntes kísérőkkel oldja meg a problémát. A helyi könyvtár is szeretne így segíteni a gyerekeknek, és ehhez kérik a mi támogatásunkat.

A kísérő nélküli gyerekek a felügyeletünkkel vehetnének részt a programokon, látogathatnák a könyvtárat. Egy felnőtt több gyermeket is felkísérhet egyszerre, viszont a foglalkozás végéig ott kellene maradni. Az is lehetséges, hogy egy-két órás felügyeletet vállalunk, és váltjuk egymást.

Gondoljátok át, vállalnátok-e ilyen önkéntes feladatot néhány napra.

Várom a visszajelzéseteket ebben a kérdésben is, valamint a 25-i találkozóra vonatkozóan is, ha még nem jelzett vissza valaki.

Még egy kiegészítés: a könyvtár történetét feldolgozó kiadvány ingyenesen kérhető a könyvtárban. Én fogok hozni néhányat azoknak, akik nem tudnak személyesen bemenni. 25-én odaadom majd.

Csatolok még egy meghívót, ami Szilasi H. Tibor tagtársunk könyvének bemutatójára szól. Július 9-én 17 órakor lesz a Petőfi Művelődési Központban.

25-én találkozunk. Addig is jó egészséget és hasznos programokat kívánok!

Szeretettel: Vali

2021. június 25. -Találkozó a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán

"Ha összejövünk, az a kezdet,
ha összetartunk, az a haladás,
ha összefogunk, az a siker."             

A járvány alaposan feldúlta az életünket az elmúlt egy-másfél évben, de végre összejöhettünk. Bízzunk benne, hogy Henry Ford szavai valóra válnak és sikerrel folytathatjuk tovább az egyesületi munkát. A hosszú bezártság idején is tartottuk a kapcsolatot egymással, minden hónapban adódott lehetőség arra, hogy e-mailben, Messengeren vagy SMS-ben hírt adjunk a tagoknak vagy valamilyen ünnepi alkalomból köszöntést küldjünk. Az újbóli találkozás lehetősége mégis mindenkit fellelkesített, és a nagy hőség ellenére 43-an voltunk. A COVID szerencsére senkit sem tudott legyőzni, de súlyos betegség miatt két kedves tagtársunkat elveszítettük. Néma felállással emlékeztünk rájuk.

A 96. életévét betöltött Kovács Lajos bácsi viszont még velünk lehetett, és három új taggal is gyarapodott egyesületünk. Csányiné Kádár Tünde, Király Márta és Törőcsik Józsefné kérte felvételét, és kitöltötték a jelentkezési lapot is. A tagság szeretettel fogadta őket. 

Ezután Laskovicz Julika ismertette a tavalyi év programbeszámolóját, Róza Laci pedig a pénzügyi beszámoló fő adatait, mert sokaknak nincs internetes elérhetőségük, így nem kaphatták meg a részleteket.

Megbeszéltük a 2021-es év terveit is. Nyáron két eseményre kerül sor, július 9-én Szilasi-Horváth Tibor könyvbemutatóján vehetünk részt (meghívó az előző bejegyzésben), 14-én pedig az olvasókörön Dante élete és főműve, az Isteni színjáték lesz a téma. Ősztől minden hónapban találkozunk a szokott időben és helyen (minden hónap első péntekjén 16 órakor a PMK Zomba termében), ha a járvány újabb hulláma nem szól közbe. Működik tovább az olvasókörünk - minden hónap második szerdáján 15 órakor a Justh Zsigmond Városi Könyvtárban. Két egynapos kirándulást szervezünk még szeptemberben és októberben. A tavaly elmaradt mezőhegyesi kirándulás mellett a többség a Szeghalom - Dévaványa utat választotta. 

A délután hátralévő része kellemes beszélgetéssel telt, elfogyasztottuk a behűtött üdítőket és az aprósüteményeket. Lelkesen, a folytatás reményében zártuk programunkat. 

Viszontlátásra szeptemberben!

Köszönettel tartozunk Mihály Lacinak, aki fotókat is készített a találkozón. A többit a galériában lehet megtekinteni. 

2021. július

Olvasókör - 2021. 07. 14.

Téma:

Dante élete és az Isteni színjáték - Makuláné Gulicska Valéria bemutatója

Kedves Tagtársak! (Levél 2021. 07. 24.)

Több információval jelentkezem, sajnos nem mind pozitív hír.

1. A mezőhegyesi központ közölte, hogy nekik a szeptember 1-je sem megfelelő időpont.

Ilyen bizonytalanságban nem tudjuk felvállalni a kirándulás megszervezését, lemondtunk róla.

Reméljük az októberi kirándulást nem akadályozza meg semmi!

2. A 2022-re tervezett Amatőr Alkotók Kiállítására beadott pályázatunkat forráshiány miatt elutasították.

Azért nem keseredünk el, mert addig lesz még más pályázati lehetőségünk is. Van még időnk.

3. Július 29-én 18:30-kor Operett kavalkád címmel ingyenes előadás lesz az Alföld Gyöngye Hotel melletti Rendezvénytéren. Simon Boglárka és Jenei Gábor önálló estje lesz két táncos kíséretével.

A plakátot és a Dotto vonat menetrendjét csatoltan küldöm.

A Főtérről 17:30-kor induló járattal lehet kimenni és az utolsó járattal visszajönni. Ez viszont fizetős, 500,- Ft/fő vagy orosházi lakcímkártyával 400,- Ft/fő járatonként.

4. A szeptemberi kirándulás helyett egy másik programot ajánlunk itt Orosházán. Nemrégiben nyílt meg Kaáli Géza múzeuma (Kaáli Motor Múzeum) a Könd u. 21. számú házban. Ez belépődíjas, de kapunk kedvezményt, egységesen 1000,- Ft lesz.

Csak szombaton délutánonként van nyitva, de kértem más időpontot. Augusztus 26-án délután 16 órakor megtekinthetjük szakértői vezetéssel.

Erre kérek visszajelzéseket, hogy a körülbelüli létszámot tudjam jelezni.

5. A honlapunkra rövidesen felkerül az elmúlt napokban készült interjúk anyaga Kohut Bélával, Szilasi-Horváth Tiborral és Mihály Lászlóval. Gratulálunk Nekik!

És már fent van a júniusi találkozónk anyaga is.

Szeretettel: Vali


Cikkek az OrosCafé anyagából tagtársainkról

Mélyüljön el az absztrakt festmények szépségében!

Interjú Kohut Bélával

"Hogyan működik? Amit a szememmel látok, azt előbb eresszem le a szívembe, onnan pedig hozzam fel az agyamba." - így juthatunk közelebb egy absztrakt alkotás üzenetéhez.

A művészet önkifejezés. A művészet út önmagunkhoz. Segít belelátni saját mélységeinkbe, feltárni az igazságot, megtalálni a lényeget. Mindegy, hogy egy kép megnyugtat vagy felkavar minket, a lényeg, hogy érzelmet vált ki belőlünk, mindannyiunkból mást. Különösen igaz ez az absztrakt alkotásokra, melyek csak akkor tudják beteljesíteni a küldetésüket, ha megengedjük nekik. Egy színekből, foltokból vagy épp geometrikus formákból álló kép azt fogja visszatükrözni nekünk, ami a lelkünkben van. Olyan ez, mint egy pszichológiai játék. Nézz a káosznak tűnő képre, és mondd meg, mit látsz meg benne először!

Kohut Béla felnőttként kezdett el komolyabban foglalkozni a festészettel, bár azt mondja, általános iskolai évei alatt művésztanára is nagy hatással volt rá. Később a főiskolás időkben csak néhány karikatúrára jutott idő és kedv, aztán 36 évvel ezelőtt egy makói kiállítás mindent megváltoztatott.

Elém tette az eszközöket, és azt mondta: Akkor dolgozz!

- Az ember nem tud kibújni önmagából. Ami bennünk van, az egyszer úgyis a felszínre tör. Az akkori feleségem és én elmentünk együtt Makón egy tárlatra, és miközben néztem a képeket, azt mondtam neki: "Ezt én biztosan meg tudom csinálni." Ő erre megvette nekem az összes szükséges eszközt, letette elém az asztalra és azt mondta: "Akkor dolgozz!" És elkezdtem alkotni, felnőttként művészeti szakkörre járni, jöttek a sikerek, a kiállítások sora. 1990-ben költöztem Orosházára, ahol Szlota András jóvoltából megismertem az Orosházi Festők Csoportját, melynek hamarosan tagja is lettem. Ez egy nagyon jó társaság volt, ahol a tagok tisztelték és szeretették egymást. Sokat tanultam tőlük, és úgy gondolom, én is inspiráltam másokat - mesélte Kohut Béla.

    Sosem voltak realisztikus alkotásai. Jó, azért a családtagok számára - megrendelésre - készített már néhány tájképet, de a kezdetektől fogva az absztrakthoz ragaszkodott. Hézső Ferenc és Pataki Ferenc, egykori mesterei azt szerették volna, ha tanítványuk a tyúknál és a tojásnál kezdi, de ő úgy érezte, ezen már rég túljutott. Számára mindig a fantázia mutatta az irányt, főként, miután megismerkedett az antropozófiával.

    Szűkebb rétegnek szólnak a képek

    - Miközben festek, kapcsolatba kerülök azzal a szellemi világgal, mely engem inspirál. Vezeti a kezem valami, aztán ha már nagyjából elkészült a mű, tudatosan nézem és alakítom. Tudom, hogy nehéz elfogadtatni, befogadni a nézőknek ezeket a képeket. Az én festményeim egy szűkebb, intellektuálisabb rétegnek szólnak. A realista, könnyen érthető alkotásokhoz vagyunk szokva, itt viszont már használni kell az agyunkat is, ami nehezebb feladat. Nem is vagyunk erre felkészülve, hiszen az iskolában sem tanultuk meg, hogyan kell. Pedig viszonylag egyszerű. Elárulom, hogyan működik? Amit a szememmel látok, azt előbb eresszem le a szívembe, onnan pedig hozzam fel az agyamba - folytatta.

    A számok is jelentéssel bírnak a festményeken. Visszatér a 3, a szentháromság, a 7, a hét bolygó hatása a Földre, a 12, a tizenkét apostol és a 13, hiszen tizenharmadik volt Krisztus.

    Kell a kapaszkodó, de itt nincs olyan, hogy helyes válasz

    Bár mindegyik kép kap címet, egy-egy festmény üzenete változhat akár az idővel, akár az ember hangulatával is. Más lelki állapotban másképp hat befogadójára. Kohut Béla elmesélte, csupán egyszer nyitott kiállítást címek nélkül...Bele is bukott.

    - Rájöttem, hogy kell a mankó a közönségnek. De a címek tekintetében is váltottam egy idő után, a megszokott címadás helyett idézeteket helyeztem a festmények alá. Ezek is kapaszkodót nyújtottak a nézőnek. Persze az enyém is csak egy vélemény, nem mondom senkinek, hogy ez van a képen és pont, ne is gondoljon másra. Van, akinek csak a színek fontosak, másnak csak a forma. Szerintem semmi más nem számít, csak az, hogy hasson. Ha azt mondja a néző, hogy nem értem, de tetszik, az már nekem jó - emelte ki.

    Kohut Béla azt mondja, folyamatosan fejleszti magát. Ha már úgy érzi, nem tud megújulni, abbahagyja az alkotást. Egyelőre ez a veszély nem fenyegeti, legfrissebb munkáival ugyanis ismét új vizekre evez. Ezúttal grafikáiban bontakozik ki.

    Kicsiben kezdte, a téli időszakban itthon nem tudott olajjal alkotni, így jött a grafika ötlete. Aztán elhatározta, hogy méretet vált, de hamar meg is bánta, mert rájött, hogy iszonyat munka van ezekkel a képekkel.

    - Nem volt egyszerű, hiszen temperamentumomból adódóan gyorsan dolgozok, de ezeknél a grafikáknál muszáj volt lelassítanom, önfegyelmet gyakorolnom. Legújabb munkáim a jelenleg zajló családi építkezésünket tükrözik, azt az izgalmat, stresszt vagy épp sikert, amit emiatt megélek - mesélte.

    Kohut Béla évek óta tart művészetterápiát a Vadvirág Esély Klubban a fiatalok számára. A hangsúly itt is az önkifejezésen van. Íme két munka az általuk készített alkotások közül.



    Egy könyv a millenniumi évről, "Orosháza aranykoráról"

    Interjú Szilasi-Horváth Tiborral

    "Ez a 2000-es év Orosháza város aranykorát jelentette. A környező nagy települések is - köztük Szeged, Hódmezővásárhely - nagyszabású rendezvényeket bonyolítottak le, de irigykedve nézték, hogy az orosházi önkormányzat, a helyi intézmények, egyházak és civil szervezetek milyen gazdag kulturális programot tudtak összehozni a millenniumra." - emlékezett vissza Szilasi-Horváth Tibor, az Orosháza történelmének margójára - Millenniumi rendezvények városunkban című könyv szerzője.

    A könyv egy Démokritosz idézettel indul: "Élet ünnepnapok nélkül: Hosszú út vendégfogadó nélkül." Ennek igazságát leginkább a járványhelyzet alatt tapasztalhattuk meg.

    Szilasi-Horváth Tibor nem kevesebbre vállalkozott, minthogy visszatekintsen bő 20 évvel ezelőttre, és csokorba szedje az orosházi millenniumi rendezvényeket, valamint bepillantást adjon az akkori, igen gazdag ünnepi programsorozatba. Kivételes helyzetben voltunk mi, magyarok ebben az évben, hiszen egyedüli nemzete lehettünk Európának, ahol együtt ünnepelhettük a kereszténység kétezer, és az államalapítás ezeréves évfordulóját. Orosházán ekkor került sor többek közt a Rajki László által készített Szent István szobor avatási ünnepségére, az alapkőletételre és az időkapszula elhelyezésére, valamint Szokolai Sándor: Jobbítsd a nemzetöt! kamarakantáta ősbemutatójára is. A könyv végi fotógalériában pillanatképeket láthatunk az Orosházi Nyári Kulturális Napok eseményeiről, a Bogárzón tartott Lovas Bajnokságról, illetve a veterán autós- és motorostalálkozóról is.

    Szilasi-Horváth Tibor könyvével

    Képviselőként és alpolgármesterként tevékenykedett abban az időszakban

    Július 9-én, a Petőfi Művelődési Központ Szokolai Sándor termében tartott könyvbemutatón a szerzővel Buzai Csaba, a Justh Zsigmond Városi Könyvtár igazgatója beszélgetett a nagyszámú, érdeklődő közönség előtt. A bemutató előtt a szerzőt a könyv létrejöttéről kérdeztük, arról, honnan jött a helytörténeti kiadvány megírásának ötlete.

    - A télen a feleségem a szokásos nagy rendrakásba kezdett. Valahol a szekrényfiók mélyén talált egy összefűzött dossziét, melyen a "millennium" szó szerepelt. Abban az időben ünnepeltük ezt a jeles alkalmat, amikor én képviselő voltam a városban, és mellette alpolgármesterként is tevékenykedtem. Később néhány millenniummal kapcsolatos dokumentumot magammal vittem, és most, 20-21 év után előkerült ez a dosszié. Beleolvasva, felidézve a régmúlt történéseit, a családom, később pedig a barátaim biztatására hozzáfogtam, hogy megírtam a visszaemlékezést erről a 2000-es évről - mesélte Szilasi-Horváth Tibor.

    • Nagyszámú közönség előtt folyt a könyvbemutató
    • A szerzővel Buzai Csaba beszélgetett

    A szerző először csak a családjának szerette volna örökül hagyni ezt az irományt, de aztán, ahogy egyre és egyre csak gyűlt, bővült az anyag, túlnőtte az eredeti tervet. Ehhez hozzájárult a pandémia, a négy fal között töltött idő is. Szilasi-Horváth Tibort barátai, volt munkatársai segítették a forrásanyagok összegyűjtésében. A szerző munka közben újra átélte az akkori történéseket.

    - Úgy vagyok ezzel a várossal, mint a szülő a gyermekével. Bármilyen legyen is, csak a miénk, csak szeretjük. A szülővárosomat tisztelem, szeretem. Ezzel a könyvemmel kívánok köszönetet mondani és tisztelegni előtte, a város előtt, ahol az elmúlt évtizedekben rengeteg öröm és bánat ért engem. Itt vannak a szeretteim, és ebben a szeretett földben vannak az őseim - folytatta a szerző.

    A visszaemlékezések között volt egy izgalmas történet is, Szilasi-Horváth Tibor ezt is megosztotta velünk.

    - Közeledett a szoboravatás ünnepe, augusztus 20-a. Komoly, nagy rendezvényre készültünk, Ligetvári Ferenc miniszter úr vállalta a szoboravatót. Úgy 10-e tájékán elmentem Rajki László szobrászművészhez megnézni, hogy állnak a munkálatok, ő viszont még nem állt szinte sehogy az alkotással, még mindig csak a köveket faragta. Kétségbe voltam esve, hogy lesz így kész időre, mondtam is neki: "Lacikám, mikor lesz ebből valami?" Ő azonban erre csak annyit felelt: "Legyél nyugodt, Tibor! Orosházán, augusztus 20-án szobrot fogunk avatni." És így is lett - mesélte.

    A szerző kissé félve fogott hozzá a helytörténeti munka megírásához, hiszen tudta, komoly felelősség egy ilyen kiadvány létrehozása. Munkája során többek közt az Orosházi Élet, az Orosházi Harangszó, a Békés Megyei Hírlap és az önkormányzat jegyzőkönyveinek áttanulmányozása nyújtott számára segítséget. A kellő anyagmennyiség megvolt, gondolatainak rendszerezésére is voltak ötletei, de a könyv létrejöttéhez kellett a család lelkesítő szavain kívül még egy másik löket is: Verasztó Antal és Koszorús Oszkár támogatása.


    A gyűlölet ellen fest

    Interjú Mihály Lászlóval

    "Nagy rajongója vagyok." - kezdtem, mihelyst beléptem Mihály László alkotószobájába. Nem túloztam. Egyszerűen odatapadok a talajhoz, ha meglátom egy-egy portréját. Minden egyes arc, tekintet egy érzést sugall a számomra, nagyon tisztelem készítőjükben azt a precizitást és alázatot, melynek köszönhetően ennyire valósághűek a festményei.

    - Ötvenéves voltam, mikor az első önálló kiállításomra sor került, ekkor láttam először együtt a képeimet - mesélte Mihály László. - Előtte csak dobozokban gyűjtögettem a főként temperával és grafittal készült munkákat, itt viszont a paravánokon egymás mellé került mind. Akkor láttam csak, mennyire színvonal alatti és gyenge minőségű, amit csinálok, és lehettem az ecsetet. Úgy éreztem, nincs értelme folytatni, és 10 évig nem is festettem.

    Itt elakadt a szavam. Hogyhogy színvonal alatti? Hogyhogy abbahagyta? Nehezen hittem el, hogy Mihály László valaha is "rossz" képeket festett. Pedig meggyőzött róla, hogy így volt. Azt mondja, kellett neki az a tíz év szünet, hogy feltöltődjön, és meg tudjon újulni.

    - Elkezdtem olajjal alkotni. Ma sem értem, hogyan kell azt alkalmazni, de azon vagyok, hogy minél jobban megismerjem és kitapasztaljam. A fő vonal a portré lett nálam, holott korábban a klasszikus festői témák foglalkoztattak, úgy mint a virágok, tájképek, aktok, zenész portrék, sőt még absztrakt munkáim is születtem. Ezek közül mára csak a rockzenészportrék maradtak meg témaként, a testvérem által vezetett Rock Klubban sok orosházi rock zenészről készült képem függ a falon.

    A FESTÉS CSAK HOBBI A SZÁMÁRA. NEM TANULTA SENKITŐL, HOGY IS KELL EZT CSINÁLNI. NEMCSAK, HOGY TANÁRA NEM VOLT, DE MÉG KÉPZŐMŰVÉSZ CSOPORTNAK SEM VOLT TAGJA. AZ ERRE VONATKOZÓ KÉRDÉSEMRE RÖVIDEN CSAK ANNYIT FELELT: "NEM VAGYOK AZ A CSOPORTOSULÓS FAJTA". MEGY A SAJÁT ÚTJÁN A SAJÁT ÖTLETEI ALAPJÁN, ÉVEK ÓTA BŐVÍTI PORTRÉSOROZATÁT.

    - Ennek címe Egy faj vagyunk. Az öt világrész különböző embertípusait ábrázolom. Keresek az interneten egy arcképet, az lesz az alap. Aztán segítségül hívom az antropológiát, és az arra a típusra jellemző jegyeket felerősítem a portrémon. Több arcból gyúrom össze azt az egyet, így mutatom be az emberi faj különböző rasszait - mesélte.

    A bőrszíntől a fogazaton át az ékszerekig

    Komoly kutatómunka előzi meg az ecset megragadását. Megfigyeli az europid, mongoloid, negrid, veddo-ausztralid rasszok jellegzetes bőrszínét, hajuk színét és vastagságát, arc- és testszőrzetüket, hogy keskeny vagy széles az arcuk, milyen a fejformájuk és a pofacsontjuk, milyen a fogazatuk, az orruk, a szemhéjuk, a szemszínük és a szemrésük. És ez még csak az arc volt. Aztán jön a viselet, annak színei, formái, díszítései, a frizura, a kiegészítők, úgy mint ékszerek és hajba valók. Mihály László azt mondja, a háttér megformálására is sok időt fordít. Igyekszik minden részletében tökéletesen ábrázolni a kiválasztott embertípust.

    - KORUNKBAN A GYŰLÖLETHULLÁM VÉGIGSÖPÖRT AZ EGÉSZ VILÁGON. EZ VÁLTOTTA KI, HOGY AZ EMBERI FAJJAL FOGLALKOZZAK. ÚGY ÉREZTEM, TEHETEK A KÉPEIM ÁLTAL A GYŰLÖLET ELLEN, HISZEN A PORTRÉKON IS LÁTHATÓ, HOGY MINDEN RASSZNAK MEGVAN A SZÉPSÉGE, ÉS NEM UTOLSÓSORBAN AZ IS, HOGY MIND EGYEK VAGYUNK - FOLYTATTA.

    A fantáziája által szült karakterek mellett három valóságos személy képét is láthattunk az alkotószobában. Az egyik egy fafaragóművész portréja, a másik Buffy Sainte-Marie kanadai énekesnő, békeaktivista arcképe, illetve bátyjáról is készített már hasonlót. Mihály László azt mondja, ezeknél a festményeknél természetesen törekedett a hasonlóságra, de nem biztos abban, hogy ez az igazi kihívás. Egy ismeretlen embernek személyiséget adni semmivel sem könnyebb feladat. A fotókon nem igazán látható az adott ember személyisége, így neki kell felruházni azzal.

    A tekintetekből kiolvashatóak a gondolatok: Csalódtam, Bárcsak itt lennél!, Kívánlak, Jaj, ne engem fess! Szégyenlős vagyok, Ó, ez valami fantasztikus!, Hát megjöttél, drágám!, Képes vagyok rá! - csak hogy néhányat említsek az én szememmel látottak közül.

    A legnagyobbaktól érkeznek a visszajelzések

    - Az a tervem, hogy "végigjárom" az összes földrészt, de most nagyon leragadtam Ázsiánál. Csodálatos a kultúrája. Az utóbbi időben gyakran festettem idősebb arcokat, különleges élmény volt az élet hagyta örömöt és bánatot visszaadni. Az imádkozás is egy fontos, visszatérő téma lett nálam. Elégedett soha nem lehetek a festményeimmel, de van segítségem, Kohut Béla barátom meglátásaira mindig hallgatok. Ő egyszerűen érzi a lényeget független attól, hogy nem figurális képeket alkot. Gulyás Lászlónak, Gasztonyi Kálmánnak és Cene gál Istvánnak, a legjobb kortárs realista festőknek is elküldöm a munkáim fotóját, és nagyon örülök, ha bármiféle visszajelzést kapok tőlük. Ők inspirálnak engem, nagyon sokat tanulok tőlük - mesélte.

    Mihály László egyik legnagyobb élménye az egyik portréjához, konkrétan a nagyon idős, fekete kendős asszonyt ábrázolóhoz fűződik. Egy székkutasi kiállítás alkalmával az egyik látogató odahúzott egy széket a festmény elé, és negyven percen át nézte azt, majd szótlanul elment. Az alkotó azt mondja, ezért már érdemes volt megszületnie ennek a képnek.



    A sport az élete része (Az Orosházi Élet cikke - 2021. 07. 23.)

    Ujfalussy Istvánról sokan tudják, hogy ma is aktív közösségi életet él. Könyvei jelennek meg, fest, kiállításokon vesz részt. Ezúttal újabb oldaláról ismerhetjük meg.

    Pista bácsi életével összeforrt a sport, maga is aktívan sportolt, gyermekeit és unokáit is a sport szeretetére nevelte.

    • Kárpátalján magyar iskolába jártam. Megnyertem a megyei síkfutóbajnokságot 400 méteren. A rövidtávú futásokat felnőttként sem hagytam abba. Kétszer is bekerültem a megyei atlétikai válogatottba, majd katonai divíziós bajnok is voltam. A gyorsaságomat a futballban is kamatoztattam, de nagyon szerettem pingpongozni is, amiben szintén sikeresen szerepeltem. Gyermekeimet, unokáimat is a sport szeretetére neveltem. Évike lányom asztaliteniszben Beregszász bajnoka lett az iskolások között, Mariannát beválogatták a megyei iskolai kézilabda-válogatottba, amely ezüstérmet szerzett Ukrajna diákbajnokságán. A két lányunokám lovaglásban jeleskedett, a fiúk pedig fociztak. Az írás és a festés közben a sportcsatornákat is figyelem. Folyamatosan követtem a labdarúgó Európa-bajnokság eseményeit. A legjobbak nyertek. Néhány nap múlva kezdődik az olimpia. Szurkolok a magyarokért, nyolc aranyérmet várok - foglalta össze.

    Kedves Tagtársak! (Levél 2021. 07. 25.)

    Tegnapi levelemet kicsit kiegészítem, mert közben megtaláltam az újabb cikket az Orosházi Életben Ujfalussy István tagtársunkról. Így most már mind a négy cikk felkerült a honlapunkra néhány képpel kiegészítve.

    Honlapunk elérhető a következő címen:

    www.pedagogusegyesulet.webnode.hu

    Kellemes vasárnapot kívánok!


    Szeretettel: Vali

    2021. augusztus

    Rendkívüli olvasókör - 2021. 08. 11. 

    Téma:

    Orosháza történelmének margójára - Millenniumi rendezvények Orosházán

    Videófilm levetítése Szilasi-Horváth Tibor könyvbemutatójáról

    Értékeink - a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének múzeumlátogatása - 2021. 08. 26.

    Végre ismét szervezhetünk programokat. Június végi szabadtéri találkozónk és az olvasókör újra indulása után, 2021. augusztus 26-án látogatást tettünk a Kaáli Múzeumban.

    Ámulattal néztük a motorcsodákat, régi autókat, és hallgattuk a részletes tájékoztatást. Zilahi Zoltán "megszállott" gyűjtőként mutatta be az esetenként százévesnél is idősebb matuzsálemeket.

    Az igényesen kialakított múzeumban jóláttekinthetően sorakoznak a felújított, csillogó-villogó járművek. Megszerzésük és felújításuk megannyi kalandos történet, de bizonyítja tulajdonosaik kreativitását is, hiszen a tartozékok egy részét maguk készítették el. 

    2021. szeptember

    Új tagunk: Lukovicsné Ramasz Edit bemutatkozása

    Találkozó 2021. szeptember 3-án

    Összefoglaló a jegyzőkönyv alapján:

    A 2021-es esztendőre is rányomta a bélyegét a Covid-járvány, így a havi gyűléseink elmaradtak. Csak júniusban találkozhattunk először, akkor is csak a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán. A vezetőség ismertette az előző évi beszámolót, és megbeszéltük a terveinket. 

    A nyár folyamán az olvasókörünk már működött, de a szeptemberre tervezett mezőhegyesi kirándulásunk sajnos elmaradt.

    Augusztus 26-án megnéztük a Kaáli Múzeumot.

    Mai gyűlésünkre már a szokott helyen, a PMK Zomba termében kerülhetett sor. Október 1-jén 16 órakor ismét itt találkozunk. Dr. Dénes Ferenc előadását hallgathatjuk meg Japánról, és természetesen szép képeket is hoz nekünk.

    Az október 20-ára tervezett Szeghalom és Dévaványa kirándulásnak egyelőre nem látszik akadálya. Most az a fontos, hogy a létszámot pontosítsuk.

    Közelebbi programjainkról:

    Az olvasókör szeptember 8-án lesz, most már újra 16 órától. A vendégünk Fehér Béla lesz.

    Szeptember 9-én két programot is ajánlok:

    16 órakor a Városházi Galériában a bátyám, Gulicska Lőrinc festményeinek kiállítását nyitjuk meg,

    17 órakor pedig a Justh Zsigmond városi Könyvtárban tagtársunk, Ujfalussy István könyvbemutatójára kerül sor, amelyen több tagtársunk részleteket fog felolvasni.

    Szeptember 14-én, rendhagyó módon keddi napon egy kis szórakoztató program vár ránk. 

    11 órától 13 óráig Horváth Andrea és gitáros kísérője ad műsort nekünk a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán. A program mellett egy finom babgulyást is ehetünk majd, aminek az elkészítését Szilasi H. Tibor vállalta.

    Ma a továbbiakban Koncseg István tagtársunk tart élménybeszámolót Indiában tett utazásáról, és az ott készített fotóiból nézhetünk meg egy összeállítást. 

    Olvasókör - 2021. 09. 08.

    Téma:

    Fotók Orosházáról 1985-ből - Fehér Béla fotográfus bemutatója

    Ujfalussy István könyvbemutatója - 2021. 09. 09.

    2021. szeptember 14.

    Szakácsunk: Szilasi-Horváth Tibor

    Előadóink: Horváth Andi és Pintér Vili 


    "A Töhötöm utcai nyugdíjas ház udvarán gyűlt össze a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének tagsága. A nyárbúcsúztató összejövetelen bográcsos készült és a zene is szólt.

    Mint megtudtuk, a nyugdíjas klub egy kirándulást szervezett volna szeptember elejére, de sok volt a bizonytalanság a helyfoglalást, egyebeket illetőleg, ezért döntöttek a nyárbúcsúztató ebéd mellett. Makuláné Gulicska Valéria, az egyesület vezetője elmondta, végül is nem bánja, hogy így alakult.

    - Itt a Töhötöm utcán többen tudunk együtt lenni egy kicsit, mint a kiránduláson, ebben pedig az elmúlt időszakban csak korlátozottan lehetett részünk. Egy finomnak ígérkező bográcsos babgulyással búcsúztatjuk a nyarat. Kellemes zeneszó mellett tehetjük, mert elfogadta meghívásunkat a Horváth Andi és Pintér Vilmos alkotta Mixer zenekar. Az idő is remek, szerintem mindenki jól érzi magát - foglalta össze az egyesület vezetője.

    A bogrács mellett ki mást találhattunk volna, mint a már több szakácskönyvet is szerzőként jegyző Szilasi-Horváth Tibort, aki elmondta, mi kell egy igazi, Szilasi-féle babgulyáshoz.

    - Kell először is egy hideg sör a szakácsnak. Az étel alapja egy kis szürkemarha lábszár és egy kis füstölt csülök. Ehhez jönnek még a zöldségfélék és a beáztatott bab. Nagyon bízom benne, hogy elnyeri a társaság tetszését - tette hozzá a "séf".

    Az egyesület vezetője elmondta még, hogy nagyon reméli, hogy a járvány most már nem szól bele és még az év hátralevő hónapjaiban többször is találkoznak."

                                                                                                                                              Az OrosCafé cikke



    A szakács és segítője oklevelet is kapott, természetesen aláírt formában.

    Oklevelet kapott még főkóstolóként legidősebb tagtársunk, a 97 éves Kovács Lajos bácsi is.

    Tagtársunk sikere

    Vers- és prózaíró pályázat

    2020-2021-ben is meg a Kardoskúti Nyugdíjas Vers- és Prózaíró Pályázatot, amelyen tagtársunk, Sonkolyos Márta (Szilasi H. Tiborné) is részt vett. A pandémia miatt mindkét év pályamunkáit 2021-ben értékelték és díjazták.

    Összesen 100 vers és 46 próza érkezett a bírálókhoz - írta levelében Vargáné Neller Borbála Tünde művelődésszervező.

    Az értékeléseket megfogalmazó irodalomtörténész - Bárdos Zsuzsanna - kiemelten foglalkozott tagtársunk két novellájával. Idézet leveléből:

    "Sonkolyos Márta egymástól távoli témákat választott pályázatunkra küldött novelláihoz. Mindkét írása szerzőjének gazdag érzelemvilágára épül, végtelen empátiából táplálkozik. Az Argosz ... remek stílusa magával ragadó. Az Emlékezés ... varázslatos időutazás, képszerű megjelenítő erővel. A nem ismert nagymamáról szóló novellája II. helyezésre érdemes.

    Eredményéhez szívből gratulálok:

    Bárdos Zsuzsanna

    tanár, irodalomtörténész"

    Mi is sok szeretettel gratulálunk!

    Kiállítás az idősek napján - 2021. 10. 01.

    2021. október 1-jén nyílt meg Mihály László kiállítása a Töhötöm utcai nyugdíjasházban. Erős Károly, az Orosházi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének elnöke köszöntötte az alkotót és a közönséget, majd Z. Konkoly Juci, orosházi költő olvasta fel erre az alkalomra írott versét.

    Megnyitójában Kohut Béla ismertette a festő életútját, Mihály László pedig elmondta, hogy miért festi a világ különböző tájain élő emberek portréját: "egy faj vagyunk", "mindannyian emberek vagyunk".


    2021. október

    2021. október 1. PMK - Zomba terem

    Szokásos havi találkozónkon érdekes élménybeszámolót hallhattunk meghívott előadónktól. Dr. Dénes Ferenc és felesége 2019-ben Japánban jártak. Látványos fotóik és videóik segítségével mutatták be a távol-keleti országot, annak sajátos szokásait, technikai vívmányait, csodálatos művészeti alkotásait, építményeit.

    Kellemes hangulatú beszélgetéssel, teázgatással zárult programunk.

    Gyűlésünkön elhangzottak az elkövetkező napok jelentősebb városi és egyesületi programjai is, ezek az alábbi képeken láthatók.

    2021. október 9. - kerékpártúra  

    A Justh Zsigmond Városi Könyvtár elől indult a kerékpártúra a könyvtár névadójának tiszteletére, hogy halálának évfordulóján (2016 óta minden évben) meglátogassák a gádorosi Justh Zsigmond Művelődési Ház és Könyvtár épületében található Justh Zsigmond emlékszobát, és hogy koszorút helyezzenek el a gádorosi temetőben az író sírjánál. Az első állomás a gádorosi temetőben Justh Zsigmond sírja volt, ahol a település polgármestere, dr. Szilágyi Tibor és a helyi művelődési ház művelődésszervezője fogadta a vándorokat, majd közösen koszorúkat helyeztek el az író sírjánál. Egyesületünk tagja már másodszor vett részt a túrán.

    Primus Inter Pares Díj

    2021. október 11-én a Táncsics gimnázium aulájában ünnepélyes program keretében köszöntötték tagtársunkat, Laskovicz Juliannát, aki az iskola és az Öregdiák Baráti Kör elismerő díját kapta meg. Arcképe felkerült a Sikeres életpályák emlékfalra a laudációkat követően. 

    Olvasókör - 2021. október 13.

    2020-ban volt a méltán népszerű - felmérések szerint Magyarországon Jókai Mór után a második legolvasottabb - író, Fekete István születésének 120. és halálának 50. évfordulója

    A Nyugdíjas Pedagógusok Justh Zsigmond Olvasóköre is készült megemlékezéssel, amire a járvány miatt csak most került sor a városi könyvtárban - mondta el Csányiné Kádár Tünde az olvasókör vezetője.

    A közel egy órás bemutatóval Dávidné Tóth Márta készült. Képekkel, idézetekkel, videó bejátszásokkal tette színessé az előadást. Közben kötetlen beszélgetés alakult ki, előkerültek a régi olvasmány élmények. Bogáncs, Vuk, Lutra és a többi állat szereplő, de Matula bácsi és Tutajos alakja is sok szép emléket idéztek fel.

    Az összejövetel végén a könyvtárosok által kigyűjtött Fekete István könyvek között lehetett böngészni, és néhány példány kölcsönzőre is talált ezen a délutánon.


    2021. október 15. Kohut Béla kiállítása a Városi Képtárban

    A magyar festészet napjához közeledve, megnyílt Kohut Béla újabb kiállítása 28 alkotással 

    Ezúttal a Színek és szavak nevet adta kiállított alkotásainak.

    - Nemcsak magára a látványra koncentráltam, hanem a színeket és az alattuk megfogalmazott szavakat, idézeteket is fontosnak tartom. A lényeg, hogy a képekre tekintve ne csak nézzünk, hanem lássunk, gondolkodjunk is. De mivel én humort szerető ember vagyok, így a mostani képeim se csak és kizárólag a komolyságról szólnak - mesélte.

    Megemlékezett egykori alkotótársairól, Szilágyi Cecíliáról és Gyúró Istvánról.

    A megnyitót Kohut Béla lánya, Kohut Petra gitárművész foglalta keretbe játékával.

    A tárlatot Mezei-Fehér Judit, a Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóhelyettese nyitotta meg.

    A kiállítás január 7-ig lesz megtekinthető a Városházi Galérián.

    Wenckheim-D'Orsay-kastély

    Kárász-kastély

    Simay János polgárház

    Leonardo Ételbár

    Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont

    Kirándulás - 2021. október 20.

    "Felfedeztük" Szeghalom és Dévaványa értékeit

    Fázósan indult a nap, de végül ragyogó, napsütéses őszi időben kirándulhattunk. Két éve szerveztünk már egy kastélytúrát megyénk délkeleti részén, ezúttal pedig északra indultunk, a közel 9 ezer fős Szeghalomra. Több értékes épületéről is hallottunk.

    Először a Wenckheim-D'Orsay-kastélyt kerestük fel. A kúriát 1800 táján építtette a Wenckheim-család klasszicista-romantikus stílusban. A 19. század végén községháza, majd később orvosi rendelő, varroda, aztán tollraktár is volt. Ma az épület egyik felében könyvtár működik, másik felében a Sárréti Közérdekű Muzeális Gyűjtemény látható. A térség különböző mesterségeinek, gazdasági életének jellegzetes tárgyai visszarepítettek minket a múltba. Láttuk az asztalosok, cipészek, borbélyok, fényképészek, kötélkészítők stb. életét meghatározó tárgyakat. A nagyszüleink, dédszüleink korában használt eszközöket az intézmény lelkes munkatársa mutatta be. Mesélt a kastély alatt húzódó alagútrendszerről is, ami nagyrészt feltáratlan, de ugyanakkor sok legenda kering róla. A rendkívül gazdag gyűjtemény a település egykori, sokszínű életének állít emléket.

    A kastélypark fáiból sajnos alig maradt néhány, viszont itt található a 3-4 méter magas "földpiramis", a Szög-halom, amelynek tetején áll a megye egyetlen 1892-ben épült lépcsősgúla formájú "szoknyás" katolikus fa harangtornya.

    Szeghalom másik nevezetessége a Kárász-kastély. 1840-1858 között épült, és volt benne üvegtetejű csillagvizsgáló is. Ma kollégiumként üzemel, ezért nem látogatható.

    A Simay János polgárházban Túri János magángyűjteményét néztük meg. Mundérba zárt történelem címmela kiállítás egyenruhákat, katonai, rendőri felszereléseket, fegyvereket, tűzoltó eszközöket mutat be. Köztük jónéhány más országokból származó is akad. A szomszéd épületben gazdag néprajzi gyűjtemény látható.

    A közeli étteremben elfogyasztott ebéd után tovább indultunk Dévaványára, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontba.

    A terület a legnagyobb röpképes európai madár legnépesebb magyarországi költő- és élőhelye. A tanösvény melletti elkerített területen megcsodálhattuk a szép színes tollazatú, hatalmas madarakat. Szerencsénkre még egy kis bemutatót is tartottak nekünk, szárnyukat kitárva pózoltak. Gondozójuktól sok értékes információt tudtunk meg róluk, illetve a túzokvédelemről. A kilátóból szemlélődve élvezhettük a táj nyugalmát. Sétánk során láttunk sziki őszirózsát, kökényt, majd visszatérve a bemutatóház melletti karámokban bivalycsordát, magyar szürke marhákat, kecskéket, szamarakat.

    A bemutatóház galériáján megnéztük a Sárrét és a Nagykunság növény- és állatvilágát, valamint néphagyományait szemléltető kiállítást. Az intézmény munkatársától képet kaptunk a természetvédelmi munka eredményeiről, jelentőségéről, a nemzeti park területén folyó munkákról.

    Több mint egy év telt el előző kirándulásunk óta, és ismét meggyőződtünk arról, hogy térségünk is bővelkedik látnivalókban, értékekben. 

    Elismerés - az ARTium Kulturális és Művészeti Magazin cikke tagtársunkról

    2021. október 15-én jelent meg a magazin alábbi cikke, és annak kiegészítéseként Mihály László önvallomása, és a képeiről készült képek sora.

    "MIHÁLY LÁSZLÓ festőművész

    Mihály László képeit a facebook-on láttam először, és bevallom, azt gondoltam, hogy egy általam nem ismert, híres alkotó képeit nézegetem. Csak később derült rá fény, hogy az alkotó sosem tanult "valakitől" rajzolni, hanem autodidakta módon, mások alkotásait tanulmányozva, sok-sok gyakorlással érte el azt a professzionális szintet, amit alkotásait nézve senki nem vonhat kétségbe.

    Legtöbbször arcképeket készít, olyan pontos és precíz módon, hogy valóban kétségesnek tűnik, hogy nem egy nagymester alkotásait szemléljük éppen.

    Habár szobrásznak készült, kézügyessége már nagyon korán megmutatkozott - később inkább szakmát tanult, végül mégis a rajz és a festészet vált a "napi rutinjává".

    Alkotóként sosem az számít, mikor érjük el a vágyott célt, az út maga, ahogy oda eljutunk mindig fontosabb és tanulságosabb is.

    Amennyire későn kezdett el Mihály László alkotásaival megmutatkozni a nagy nyilvánosság előtt, olyan gyorsan be is került az igazi profik közé.

    Rajzai, festményei valódi érzelmeket, gondolatokat mutatnak meg, valódi életekről mesélnek. Sok alkotó igyekszik távol tartani magát az aktuális politikától, az uralkodó, vagy éppen másfajta nézetektől, Mihály László kiáll mindenfajta kirekesztés ellen, az emberség mellett, az igazságot és az egyenlő jogokat (is) hangoztatva.

    Nőkről készült arcképeiben megmutatkozik a nők iránti szeretete, tisztelete ugyanúgy, mint a szépség, egyediség, tapasztalat, vagy a különbözőség elfogadása is."

    Szerkesztette: Vincze Andrea Victória

    Részlet az önvallomásból:

    "... Orosházán születtem 1954-ben, azóta is itt élek. Már a legkorábbi emlékem is a rajzoláshoz kötődik. Mindent lerajzoltam, amit láttam, ami velem történt. Régi mesterek képeit másolgattam. A szomszédunkban volt egy kályhás műhely, megengedték, hogy agyagozzak, korongozzak. Kisebb szobrokat formáztam, némelyik megtetszett a kályhás mesternek, és a csempékkel, edényekkel együtt az én remekléseimet is kiégette a kemencében. Szilárd elhatározásom volt, hogy szobrász leszek.

    Nem úgy lett. A rajzolás, festés nem maradt el, és minél több stílust ismertem meg, kipróbáltam magamat mindegyikben. A témák is sokfélék voltak, csatajelenetek, absztrakt képek, tájképek, de legjobban arcképeket szerettem rajzolni. A beatkorszakban nőttem fel, és a nagy kedvencek képeit sorozatban festettem tustintával. ...

    Elmúltam már negyven éves, mikor hosszas rábeszélésre elvittem pár képemet az Orosházi Amatőr Alkotók csoportos kiállítására. Ettől kezdve rendszeresen megjelentem helyi és megyei fórumokon.

    Első önálló kiállításra ötven éves koromban kértek fel. ... Tíz évig nem került elő az ecset, amolyan önkéntes száműzetésbe vonultam.

    2014-ben ... Gondoltam megpróbálom, hátha működik még valamennyire, és festettem ..., vettem vásznat, olajfestéket, és így fogtam bele. ... Mintha nem esett volna ki az a tíz év, ráadásul olajfestékkel! ... Nagy lendülettel láttam munkához. Témában, stílusban, meglehetősen összetett, vegyes anyagot állítottam össze. El kellett gondolkoznom, mi az, amit akarok. Továbbra is a portré érdekelt legjobban. ... Még néhány csoportos kiállítást követően a következő önállóra már tudatosan készültem, és egységes anyagot készítettem, "Egy faj vagyunk" címmel. Mára, mindennapjainkra betört a gyűlölet. Terjeszti a tudatlanság, táplálja a politika. Le kell küzdeni az előítéleteinket, mert ha semmit nem teszünk ellene, felemészt a közöny, elveszítjük emberi arcunkat. Az egész emberiség egy fajhoz tartozik. Különböznek a bőr színünk, a vallásunk, a kultúránk. Különbözünk ugyan egymástól, de nem vagyunk különbek.

    Földrajzi egységek között kalandozva festem a különböző rasszokhoz, típusokhoz tartozó emberek arcképeit.

    Nem a siker kedvéért festek, hanem mert örömöt okoz. Ha mással is láttatom, hogy ugyanúgy örülünk, ugyanúgy szenvedünk, ugyanolyan vágyaink vannak, mindegy, hogy hová tartozunk, talán tettem valamit. Ezt a sorozatot folytatom jelenleg is. ..."

    Gratulálunk kedves Laci! Rendkívüli tehetség vagy, és nagy tiszteletet érdemel a gondolkodásmódod, emberséged is!

    2021. november

    2021. november 5. - Grafológiai előadás

    2021. november 5-én tartottuk újabb gyűlésünket a PMK Zomba termében. Meghívott előadónk, Bánszki Ildikó grafológus beszélt az írásszakértői és a grafológusi munkáról.

    Érdekes képekkel illusztrálta szakmai tájékoztatóját, és közben játékos feladatokkal, kérdésekkel minket is aktív részvételre ösztönzött.

    Sokféle írás és híres emberek aláírásának fotói segítségével mutatott rá azokra a sajátosságokra, amelyek alapján egy grafológus bizonyos személyiségjegyeket meg tud állapítani.

    Előadása végén sok kérdést kapott, ami azt jelezte, hogy sikerült felkeltenie az érdeklődésünket.

    Kedves színfoltja volt a találkozónak, hogy Csizmadiáné Rózsika hatalmas tálcákon hozott krémesekkel vendégelte meg a tagságot.

    Kellemes délután volt.

    A következő - évbúcsúztató - találkozónk december 3-án 16 órakor lesz, ha a járvány nem szól közbe.

    Olvasókör

    A Nyugdíjas Pedagógusok Justh Zsigmond Olvasóköre 2021. november 10-én, szerdán 16 órakor tartotta összejövetelét a könyvtárban.

    A program első felében Szilasi H. Tibor megemlékezett Radnóti Miklós halálának évfordulójáról, majd feleségével, Sonkolyos Mártával Szabó Magda életét és írói munkásságát mutatták be. A képek segítségével megelevenedtek az író életének főbb eseményei, a Mártika által felolvasott részletek pedig műveibe adtak egy kis betekintést.

    Ezt követően Mihály László beszélt alkotó, képzőművészeti tevékenységéről, és mutatta be egy videó, valamint sok-sok kép kivetítésével fontosabb munkáit. Bemutatója végén még egy meglepetéssel is szolgált: elhozta egyik közelmúltban készült festményét. Így közelről csodálhattuk meg rendkívül finom ecsetkezelését, valósághű, fényképszerű, de ugyanakkor mégis élettel teli munkáját.

    December 8-i olvasókörünkön Csányiné Kádár Tünde egyik kedves versét, utána Sonkolyos Márta két novelláját hallgathatjuk meg, amelyekkel díjat nyert a Kardoskúti Nyugdíjas Vers- és Prózaíró pályázaton.

    Pályázat - NEAG-KP-1-2022/1-000899

    A Nemzeti Együttműködési Alap által 2022-re meghirdetett pályázatra beadtuk igényünket.

    Összesen 350 ezer forintot igényelünk a következő célokra:

    2022 őszére tervezzük a VII. Amatőr alkotók kiállítását városi, kistérségi szintű rendezvényként. Tervezett összeg: 15.000,- Ft.

    Testvérvárosi kapcsolatunkat erősítve alkotótársaink képeit Nagykárolyban szeretnénk bemutatni ugyancsak 2022 őszén. A képek kiszállítására, majd hazahozatalára összesen 290.000,- Ft-ot igenyelünk.

    Honlapunk (www.pedagogusegyesulet.hu) további működésére (önálló domain-név és nagyobb tárhely megvásárlása 25.000,- Ft-ot tervezünk.

    Az éves könyvelői díj 20.000,- Ft. Ezt is a támogatásból szeretnénk finanszírozni.

    A pályázatunkat befogadta a kiíró Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., de a döntés csak később várható. Reméljük, hogy most is megkapjuk majd a kért támogatást.

    2021. november 25.

    Kedves Tagtársak!

    Szomorú, de kénytelenek voltunk úgy dönteni, hogy a decemberi találkozót lemondjuk. Ebben az évben már nem találkozunk az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt. Nem így terveztük, de jobb az óvatosság.

    Amint normalizálódik a helyzet, jelezni fogok, és újra találkozhatunk. Addig időnként majd így levélben és a honlapunkon (www.pedagogusegyesulet.hu) fogok jelentkezni.

    Legyünk, legyetek türelemmel! Vigyázzatok magatokra!

    Szeretettel:

    Vali

    2021. december

    Demre városa (a régi Myra vagy Müra) - Szent Miklós püspök széhelye  

    Szent Miklós püspök története - a Mikulás (Télapó) története

    Szent Miklós püspök története - Mikulás emléknap

    December 6-a Miklós napja, és ehhez a naphoz kötődik nálunk a Mikulás várás hagyománya is. Eredete Szent Miklós püspökhöz köthető.

    Mürai Szent Miklós a törökországi Patara városában született 270 táján, és a közeli Myra (Müra, ma Demre) püspöke lett. Itt halt meg 350 táján.

    A katolikus és a görögkeleti egyház szentje, a tengerészek, a kereskedők, az illatszerészek, a gyógyszerészek, a zálogházak, gyermekek, diákok és általában minden nehéz körülmények között élők védőszentje. Magyarországon Kecskemét védőszentje.

    Kisgyermekként elvesztette a szüleit egy járvány miatt, így az apja testvéréhez, az akkori myrai püspökhöz került. Az ő felügyelete alatt nevelkedett, így szinte egyenes volt az út a papi hivatás felé. 19 éves korában nagybátyja pappá szentelte. Röviddel később, a jeruzsálemi zarándokútja után, Myra püspökévé választották. Tisztségét 52 évig töltötte be, és ez idő alatt sok jót tett a városban és környékén. Pénzzel, étellel segítette a gyermekeket, rászorulókat, vagyonát szétosztotta, egyszerű emberként járt-kelt a nép között, tanított és hirdette a szeretet erejét, ezért szentnek tartották őt.

    Több legenda fűződik a jótékonyságához. A feljegyzések szerint december 5-én, a névnapja előestéjén, a hideg idő beköszöntével rendszeresen megajándékozta a gyerekeket mindenféle édességgel.

    Szent Miklós kultusza a bizánci, majd a kopt egyházban bontakozott ki a VI. században. Temetésének napja - december 6-a - emléknap lett. A középkorban már Európa-szerte, így hazánkban is elterjedt a kultusza, amit számos helynév, templom, oltár, képzőművészeti alkotás bizonyít.

    Magyarországon a XVI. századtól emléknap volt december 6-a, amelyhez kötődően tovább élt az ajándékozás hagyománya. Más források szerint csak a XIX. század közepén vált ez megszokottá hazánkban. Minden kisgyermek várja a napot, kiteszi megtisztított cipőcskéjét, csizmácskáját az ablakba, és várja a csodát.

    A Mikulás neve, alakja

    A magyar Mikulás elnevezés a Miklós név cseh fordításából eredeztethető. Alakját tekintve a kiindulópontnak az amerikai Clement Clarke Moore 1823-ban íródott "Szent Miklós látogatása" című versét tekintik.

    A vershez Thomas Nast amerikai karikatúrista rajzolt képeket, és fantáziájának köszönhetően kerültek további részletek a köztudatba a Mikulás életéről, így például a műhelyéről, amely az Északi-sarkon található, és azokról, akik segítenek neki az ajándékkészítésben.

    Régi gyermekkönyvek oldalain már a XIX. század végén, XX. század elején megjelentek a maihoz hasonló rajzok, grafikák, de még sokszor lila, kék és zöld színű kabátban ábrázolták.

    A mostanában ismert piros-fehér ruházatát 1931-ben egy amerikai grafikus, Haddon Sundblom álmodta meg, aki a Coca Cola Company megbízására készítette rajzát. Azután innen terjedt el a Földön. Ezt a Mikulást láthatjuk a mai napig az üdítőital karácsonyi reklámfilmjeiben is.

    A mese folytatása szerint a Mikulás gondolkodott, hogy hol telepedhetne le a zord és kieső Északi-sark helyett. Hosszas keresgélés után megtetszett neki Finnország és leköltözött a Lappföldre, ahol Korvatunturi (magyarul Fül-hegy) gyomrában gyártja titokban manóival a játékokat. Ezt a finn rádió népszerű "Gyermek Óra" című műsorának vezetője, Márkus bácsi (Markus Rautio) jelentette be 1927-ben.

    A finn Mikulás - Joulupukki

    1985-ben Napapiirit Mikulás-faluvá avatták és berendezték a nagyszakállú irodáját és postahivatalát is. Ide várják a gyerekek leveleit, kéréseit és a látogatókat egész esztendőben.

    Magyarországon eredetileg, a világháború előtti hiedelem szerint a Mennyben élt a Mikulás és onnan figyelte a gyerekek viselkedését, majd később nálunk is a "finnországi" Télapó legenda terjedt el.

    A Mikulás segítői lehetnek krampuszok, máshol manók, angyalok, és szánját kilenc rénszarvas repíti. Közülök a legismertebb Rudolf, aki 1935-ben tűnt fel és "ragyogott ki" világító piros orrával. Ezért is kérte meg a Télapó, hogy vezesse a szánját piros orrával mutatva a szán útját.

    A mi saját Mikulásunk Nagykarácsonyban él. A nagykarácsonyi Mikulásház 1995-ben nyitotta meg kapuit.

    Karácsonyi üzenet

    Kedves Tagtársak!

    Az elmaradt decemberi találkozó helyett kárpótlásul egy Wass Albert novellát küldök Nektek. Remélem, hamarosan ismét lesz alkalmunk személyesen is találkozni, folytathatjuk a megszokott programjainkat.

    Vigyázzatok Magatokra, de azért ünnepeljetek is, ha kicsit szerényebb, óvatosabb formában is!

    Sok szeretettel: Vali

    Újévi köszöntők