RÓLUNK

             Pályázataink támogatója

Adatok:

Adószám: 18390595-1-04

Statisztikai számjel: 18390595-9499-529-04

Működési hatókör: Magyarország, Dél-alföldi Régió

Bírósági nyilvántartásba vétel időpontja: 2006.01.26.

Bíróság neve: Békés Megyei Bíróság (Gyula)

Bírósági nyilvántartási szám: 2500

Civil szervezet jogállása: nem közhasznú

Számlavezető pénzintézet: K&H Bank Rt.

Bankszámlaszám: 10402647-49575248-54491007

NYUGDÍJAS PEDAGÓGUSOK OROSHÁZI EGYESÜLETE ALAPSZABÁLYA

egységes szerkezetben a 2019.04.05. napján meghozott változásokkal /dőlt betűvel aláhúzva megjelölve a változás szövege/

Orosháza, 2019.04.05.

NYUGDÍJAS PEDAGÓGUSOK OROSHÁZI EGYESÜLETE ALAPSZABÁLYA

A NYUGDÍJAS PEDAGÓGUSOK OROSHÁZI EGYESÜLETE a 2019. 04.05 napján megtartott közgyűlésén a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény értelmében az egyesület megalapítása céljából az alábbi módosított alapszabályt fogadta el.

I.

Az Egyesület adatai

1. Az egyesület neve: NYUGDÍJAS PEDAGÓGUSOK OROSHÁZI EGYESÜLETE

2. Az egyesület székhelye: 5900 Orosháza, Liget u. 6/A. 3/9. sz.

3. Az Egyesület működési területe: Magyarország, Dél-alföldi Régió

II.

Az egyesület célja és feladatai

  • Az egyesület célja:

Orosházán a közoktatásban, vagy annak irányításában egykor dolgozó, most már nyugdíjas pedagógusok összefogása, az évtizedek alatt szerzett szakmai tapasztalatok hasznosítása és továbbadása. Új ismeretek megszerzésére szervezett formát biztosít az egyesület. A városi oktatáspolitikát érintő döntés-előkészítésnél - felkérés esetén - szakmai véleményt formál. Erősíti Orosháza városhoz való kötődést, elősegítve a nyugdíjas évek hasznossá tételét. Olyan közösségi életet kíván létrehozni, ahol lehetőség van a szabadidő kellemes eltöltésére. Hagyományápolást folytat, és tevékenységével erősíteni kívánja a pedagógus pálya szakmai tekintélyét, vonzóvá téve ezen hivatást.

  • Az Egyesület céljának megvalósítása érdekében együttműködik minden állami, civil és gazdálkodó szervezettel, más egyesülettel és szövetséggel, amelyek segítik az egyesület eredményes működését és céljainak megvalósítását.
  • Az Egyesület célja megvalósításához szükséges anyagi feltételek megteremtése érdekében a jogszabály előírásai szerint gazdasági, vállalkozási tevékenységet folytathat, gazdasági társaságot és alapítványt hozhat létre, illetve tagként beléphet.
  • Az Egyesület feladatai:
  • Szabadidős, kulturális, sport, ill. szakmai rendezvények szervezése,
  • Egészségmegőrző programok szervezése,
  • Kapcsolattartás Orosháza város intézményeivel,
  • Felkérésre iskolai, óvodai rendezvényeken való szakmai közreműködés,
  • A pedagógus társadalommal, volt munkahelyeinkkel a kapcsolat ápolása,
  • A pedagógiai hagyományaink, a helyi értékek ápolása,
  • Iskolatörténeti, pedagógia történeti és egyéb alkotó munka támogatása,
  • A "régi nagy" orosházi pedagógusok emlékének ápolása,
  • Közösségi szintér biztosítása a legújabb hazai és külföldi pedagógiai kutatások megismerése,
  • Orosháza testvértelepüléseivel szakmai kapcsolatépítés,
  • Pályázatokon való részvétel.

III.

Az egyesület tagsága

  • Az Egyesület tagja lehet az a magyar állampolgárságú természetes személy, aki elfogadja az Egyesület Alapszabályát és belépési nyilatkozatában vállalja, hogy tevékenyen részt vesz az Egyesület munkájában, valamint fizeti a tagdíjat.

A tag felvételéről - írásbeli felvételi kérelme alapján- az Egyesület Elnöksége dönt.

Az Egyesület tagjának jogai:

- részt vehet az Egyesület tevékenységében és rendezvényein, továbbá a Közgyűlés határozatainak meghozatalában, észrevételeket, javaslatokat tehet, véleményt nyilváníthat az Egyesület működésével kapcsolatban;

- a tag ajánlásokat tehet az Egyesületet érintő kérdések megtárgyalására;

- felvilágosítást kérhet az Egyesület tevékenységéről, amelyekre az Egyesület 30 napon belül köteles választ adni;

- választhat, ill. választható az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerveibe, ill. tisztségeire;

- indítványt tehet a Közgyűlés és az Elnökség napirendi pontjaira;

- betekinthet az Egyesület nyilvántartásába;

- a tagok egyharmada ok és cél megjelölésével rendkívüli Közgyűlés és rendkívüli elnökségi ülés összehívását kezdeményezheti.

  • Az Egyesület tagjai jogaikat kizárólag személyesen gyakorolhatják.
  • Az Egyesület tagja köteles az Egyesület Alapszabályát, határozatait betartani, valamint részt venni az Egyesület munkájában, elősegíteni a kitűzött célok megvalósítását.
  • A tagsági jogviszony megszűnik:

a) a tag kilépésével;

b) a tagsági jogviszony egyesület általi felmondásával;

c) a tag kizárásával;

d) a tag halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével.

  • A tagnak jogszabályt, az egyesület alapszabályát vagy közgyűlési határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartása esetén a közgyűlés - bármely egyesületi tag vagy az elnökség kezdeményezésére - a taggal szemben kizárási eljárást folytathat le. A tag kizárható az egyesületből különösen akkor, ha három hónapon keresztül nem fizeti meg az egyesületi tagdíjat. A tagot a tagdíjfizetésre írásban - 30 napos póthatáridő tűzésével - fel kell előzetesen szólítani. Amennyiben a tag a felszólításnak nem tesz eleget, őt a közgyűlés a tagok sorából kizárja. A kizárásról szóló ülésre az érintettet meg kell hívni. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal 15 napon belül írásban közölni kell. A kizárásról szóló határozat ellen nincs helye fellebbezésnek.

A tagsági viszony megszűnése nem mentesíti a tagot a tagság idején keletkezett és a tagsága időtartamára vonatkozó kötelezettségek teljesítése alól.

A tag tagsági jogviszonyát az egyesület képviselőjéhez intézett írásbeli nyilatkozattal bármikor, indokolás nélkül megszüntetheti. A kilépési szándékot az az Elnökséghez kell írásba bejelenteni.

A tagsági jogviszonyt a közgyűlés harminc napos határidővel felmondhatja, ha a tag az alapszabályban foglalt tagsági kötelezettségeit nem teljesíti, vagy veszélyezteti az egyesület céljainak megvalósítását. A tagot előzetesen az elnökség írásban felszólítja a kifogásolt magatartás abbahagyására, a tagi kötelezettségek teljesítésére. Az írásbeli felszólításban fel kell hívni a tagot arra, hogy amennyiben a felszólítás alaptalan, vagy esetleges mulasztását ki kívánja menteni, adja elő az ezekkel kapcsolatos tényeket és bizonyítékokat. A tagsági jogviszony felmondás esetében a felmondási idő leteltével szűnik meg A felmondás ellen az érintett tag 30 napon belül keresettel bírósághoz fordulhat.

6. Az egyesületi tagdíjat az Elnökség javaslatára a közgyűlés állapítja meg.

IV.

Az Egyesület szervezete

  • Az Egyesület szervei:
  • Közgyűlés és az Elnökség.

A Közgyűlés az Egyesület legfőbb szerve, amelyet a tagok összessége alkotja. A Közgyűlést évente egyszer össze kell hívni a hely, az időpont és a napirendi pontok közlésével. A tagnyilvántartásban szereplő tagok részére meghívót kell küldeni legalább tíz nappal a Közgyűlés időpontja előtt. A közgyűlési meghívóban közölni kell azt az időpontot, amelyben az ismételt Közgyűlést meg kell tartani, ha az eredeti időpontban megtartott Közgyűlés nem határozatképes. A közgyűlési meghívó kézbesítésétől számított 5 napon belül a tagok az elnöktől a napirend kiegészítését kérhetik, a kiegészítés indokolásával.

A napirend kiegészítésének tárgyában az elnök jogosult dönteni. Ha a napirend kiegészítése iránti kérelemről az elnök nem dönt vagy azt elutasítja, a közgyűlés a napirend elfogadásáról szóló határozat meghozatalát megelőzően külön dönt a napirend kiegészítésének tárgyában.

  • A megismételt Közgyűlés a meghívóban közölt napirendi pontok körében a jelenlévők számára tekintet nélkül határozatképes amennyiben erre a tagok figyelmét a meghívóban felhívták. A Közgyűlés összehívását írásban kérheti a tagok egyharmada a cél és az ok megjelölésével, ebben az esetben az elnök harminc napon belül köteles összehívni a Közgyűlést.

4. A Közgyűlést össze kell hívni:

- ha a tagok egyharmada cél és az ok megjelölésével írásban kéri ezt,

- ha az Elnökség rendkívüli Közgyűlés összehívását tartja szükségesnek,

- ha a felügyeleti szerv a Közgyűlés összehívását elrendeli.

- az elnök köteles a közgyűlést összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi; az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni; vagy az egyesület céljainak elérése veszélybe került. Ez esetben az összehívott közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.

  • A Közgyűlés összehívása az elnök feladata.
  • A Közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok teljesen tagságának több mint a fele jelen van. A határozatképtelenség miatt elhalasztott Közgyűlés változatlan napirend mellett határozatképes a megjelent tagok számától függetlenülamennyiben erre a tagok figyelmét a meghívóban felhívták.
  • A Közgyűlés üléseit az Elnök vezeti. Az Elnök a Közgyűlés levezetésével mást is megbízhat. A Közgyűlésről jegyzőkönyv készül, amelyet az elnök és két, a Közgyűlés által megválasztott tag hitelesít. A közgyűlés határozatait az egyesület székhelyén kifüggesztéssel hozza nyilvánosságra. A közgyűlési határozatokat az Elnök által vezetett határozatok tárába kell bevezetni évenkénti sorszámozással.
  • A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

- a) az alapszabály módosítása;

- b) az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása;

- c) a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;

- d) az éves költségvetés elfogadása;

- e) az éves beszámoló - ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének - elfogadása;

- f) a vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll;

- g) az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével, a felügyelőbizottság tagjával vagy ezek hozzátartozójával köt;

- h) a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok vagy más egyesületi szervek tagjai elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés;

- i) a felügyelőbizottság tagjainak megválasztása, visszahívásuk és díjazásuk megállapítása;

- j) a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása; és

- k) a végelszámoló kijelölése.

  • A Közgyűlés határozatait - a személyi kérdéseket kivéve - nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Minden tagnak egy szavazata van. Az egyesület alapszabályának módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,

a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;

b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;

c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;

d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;

e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy

f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

  • A tisztségviselők megválasztása titkos szavazással történik. Megválasztottnak azt a személyt kell tekinteni, aki az érvényes szavazatok több mint felét megszerezte. Amennyiben a jelöltek közül valaki nem kapja meg az érvényes szavazatok több mint felét, abban az esetben a tisztségre jelölt két legtöbb szavazatot szerzett személy között újabb szavazást kell tartani. A megismételt szavazás győztese a legtöbb szavazatot kapott személy lesz.
  • A Közgyűlés ülései nyilvánosak. A tagok szótöbbséggel hozott határozattal a nyilvánosságot kizárhatják, ha valamelyik egyesületi tag jogos magánérdekének védelme vagy közérdek ezt szükségessé teszi.
  • Az Elnök a Közgyűlésre tanácskozási joggal meghívhatja állami, civil, gazdasági szervezetek és magánszemélyek képviselőit.
  • Elnökség

Az Elnökség két Közgyűlés közötti időszakban - a kizárólagos hatásköröket kivéve - gyakorolja a Közgyűlés hatáskörét, irányítja az Egyesület működését. Az Elnökség szükség szerint, de évente legalább kétszer ülésezik. Az Elnökséget az Elnök írásban hívja össze. Szabályszerűnek az összehívás akkor minősül, ha a tagok az ülésről legalább tíz nappal az ülés időpontját megelőzően írásban értesülnek, és az ülés tárgysorozatáról leírást kapnak. Az Elnökség ülései nyilvánosak.

Az Elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Határozatképtelenség esetén legkésőbb 30 napon belül ismételten össze kell hívni. Határozatképtelenség miatt ismételten összehívott ülések is csak akkor határozatképesek, ha azokon minden elnökségi tag (három fő) jelen van. Az Elnökség üléseire - annak tárgykörére figyelemmel - esetenként további tagok hívhatók meg.

  • A 3 tagú Elnökséget a Közgyűlés választja meg az Egyesület tagjai sorából öt éves időtartamra. Az elnökség tagja az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet az elnökség tagja az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült. Nem lehet az elnökség tagja az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől. A közügyektől eltiltott személy nem lehet civil szervezetnek a civil szervezetekről szóló törvényben megjelölt vezető tisztségviselője.

A vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során a jogi személynek okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a jogi személlyel szemben. A vezető tisztségviselő által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért a jogi személy felel. A vezető tisztségviselő a jogi személlyel egyetemlegesen felel, ha a kárt szándékosan okozta.

  • Az Elnökség feladata és hatásköre:

- tagsági viszony keletkezésével megszűnésével kapcsolatos eljárás;

- a Közgyűlés összehívásával, működésével kapcsolatos előkészítő és a Közgyűlés munkáját elősegítő szervező tevékenység;

- az Egyesület gazdasági tevékenységével kapcsolatos döntés előkészítő munka, az éves programok, költségvetés megvitatása és elfogadása;

- az Egyesület Szervezeti és Működési Szabályzatának megvitatása és elfogadása;

- az Elnök éves beszámolójának elfogadása;

- személyzeti munka irányítása;

- tisztségviselők, ügyintézők beszámoltatása;

- az Egyesület tagjának kizárásával kapcsolatos eljárás;

- minden olyan eljárás, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, és amelyeket az Elnökség hatáskörébe von.

Az Elnökség akkor határozatképes, ha tagjai közül mindannyian jelen vannak. Az Elnökségnek csak olyan nagykorú személy lehet a tagja, aki nincsen eltiltva a közügyek gyakorlásától és tagja az Egyesületnek. Az Elnökség határozatait szótöbbséggel hozza.

  • Az Egyesület tisztségviselői, az Elnökség tagjai:

Az Egyesület elnöke

Az Egyesület elnökét 5 éves időtartamra a Közgyűlés választja, aki tevékenységével a Közgyűlésnek felelős.

Az Elnök feladata és hatásköre:

  • az Egyesület tevékenységének irányítása;
  • a Közgyűlés összehívása, határozatainak ellenjegyzése;
  • döntés és intézkedés az Elnökség ülései közötti időszakban az Elnökség hatáskörébe tartozó kérdésekben;
  • a Közgyűlés és az Elnökség által hozott határozatok és állásfoglalások végrehajtásának irányítása és ellenőrzése;
  • kapcsolattartás más civil és érdekképviseleti szervezetekkel;
  • irányítja az Elnökség munkáját;
  • képviseli az Egyesületet;
  • intézkedik és dönt a hatáskörébe utalt ügyekben;
  • összehívja az Elnökség üléseit;
  • vezeti az ügyintéző apparátust;
  • irányítja az Egyesület gazdálkodását;
  • utalványozási jogot gyakorol;
  • gyakorolja a munkáltatói jogokat;
  • minden olyan feladat ellátása, amelyet jogszabály az Elnök hatáskörébe utal.

Az Egyesület gazdasági vezetője:

Az egyesület vagyonának az egyesület alapszabályában meghatározott célokra fordítása, kezelése az egyesület elnöksége utasításai alapján. Az egyesület vagyona felhasználásáról beszámolni a Közgyűlésen.

Az Egyesület titkára:

Az Elnököt a titkár helyettesíti. Helyettesítés esetén a titkár teljes joggal képviseli az Egyesületet, és gyakorolja az elnök jogait.

A titkár feladata a Nyilvántartás vezetése. A klub levelezésének vezetése. A hasonló elveket valló egyesületekkel a kapcsolattartás. Folyamatban lévő projektek és rendezvények felügyelete, szervezésében való részvétel, koordináció. Sajtófigyelés. Éves jelentés készítése az elvégzett munkáról, a folyamatban lévő és lezárt projektekről. Az Egyesület vagyonának az egyesület alapszabályában meghatározott célokra fordítása, illetve betartása és betartatása az egyesülettel. Az egyesület vagyonának kezelése az egyesület elnöksége utasításai alapján. Az egyesületi vagyon felhasználásáról beszámolni a közgyűlésen.

V.

Az Egyesület vagyona és gazdálkodása

  • Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik, amelyet az Elnökség fogad el. Az Egyesület gazdálkodásáról az Elnökség jelentést készít, amelyet elfogadás céljából a Közgyűlés elé terjeszt.
  • Az Egyesület működéséhez szükséges bevételeket az alábbiak jelentik:
  • tagsági díjak, amelyeket a Közgyűlés állapít meg;
  • magán és jogi személyek támogatásai;
  • az Egyesület gazdasági, vállalkozási tevékenységéből származó bevétel;
  • rendezvény bevétel;
  • egyéb bevételek.
  • Az Egyesület bevételeivel önállóan gazdálkodik, tartozásaiért saját vagyonával felel. Az Egyesület tagjai az Egyesület tartozásaiért - a befizetett tagdíjakon túlmenően - nem felelnek.
  • Az Egyesület vállalkozási tevékenységéből származó bevételének megállapítását a civil szervezetek tevékenységéről szóló hatályos jogszabályok alapján végzi.
  • Az Egyesület pénzeszközeit bankszámlán kezeli. Az Egyesület pénzforgalmi számlájáról történő utalványozáshoz, a bankszámla feletti rendelkezéshez, illetve készpénzfelvételhez az Egyesület elnökének rendelkezése szükséges.

VI.

Az Egyesület megszűnése

  • Az Egyesület jogutód nélkül megszűnik, ha

a.) az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy

b.) az egyesület tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a tíz főt.

c.) határozott időre jött létre és a meghatározott időtartam eltelt;

d.) megszűnése meghatározott feltétel bekövetkezéséhez kötött és e feltétel bekövetkezett;

e.) a tagok vagy alapítók kimondják megszűnését; vagy

f.) az arra jogosult szerv megszünteti.

Egyesület más jogi személlyé nem alakulhat át, csak egyesülettel egyesülhet és csak egyesületekre válhat szét.

Az egyesület jogutód nélküli megszűnése után a vezető tisztségviselőkkel szemben e minőségükben az egyesületnek okozott károk miatti kártérítési igényt - a jogerős bírósági törléstől számított egy éven belül - az egyesület törlésének időpontjában tagsági jogviszonyban álló tag vagy az érvényesítheti, akinek a részére a megszűnéskor fennmaradó egyesületi vagyont át kellett adni, vagy ha lett volna vagyon, át kellett volna adni. Ha az egyesület jogutód nélkül megszűnik, a hitelezők kielégítetlen követelésük erejéig kártérítési igényt érvényesíthetnek az egyesület vezető tisztségviselőivel szemben a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai szerint, ha a vezető tisztségviselő az egyesület fizetésképtelenségével fenyegető helyzet beállta után a hitelezői érdekeket nem vette figyelembe. Ez a rendelkezés végelszámolással történő megszűnés esetén nem alkalmazható.

VII.

Vegyes és záró rendelkezések

Jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekre a 2013. évi V. törvény (Ptk.) rendelkezései az irányadóak.

Orosháza, 2019.04.05.

...........................................

Makuláné Gulicska Valéria Viktória sk.

elnök

Tanúk:

Név: Bartolák Józsefné                                                      Név: Pusztainé Ravasz Ildikó

lakcím: 5900 Orosháza, Huba u. 7. I.e.3.                          lakcím: 5900 Orosháza, Március 15. tér 20.

Aláírás: Bartolák Józsefné sk.                                           Aláírás: Pusztainé Ravasz Ildikó sk.


Tagságunk

  • Adamik Mihályné - szünetel a tagsága
  • Ambrózay Lászlóné
  • Bartolák Józsefné - szünetel a tagsága
  • Belanka Jánosné
  • Berei Katalin
  • Berger Nándorné - tiszteletbeli tag
  • Berki Sándor
  • Berkiné Huszka Cecília
  • Berta Károlyné
  • Bicsánszky József
  • Bordásné Nyiregyházki Mária
  • Bodzsár Lászlóné - szünetel a tagsága
  • Bozó Klára - tiszteletbeli tag
  • Csányiné Kádár Tünde
  • Császár Péterné
  • Cserven Istvánné
  • Csizmadia Lajosné
  • Darók Józsefné
  • Dávidné Tóth Márta
  • Dávid László
  • Dér Ervinné
  • Dér Istvánné
  • Dienes Béláné
  • Domsich Lászlóné - szünetel a tagsága
  • Dr. Fáiné Kruzslicz Zsuzsanna
  • Fazekasné Horváth Katalin
  • Fodor Lászlóné
  • Dr. Formanné Kiss Katalin
  • Fülöp Péter Jánosné
  • Gera Nándorné
  • Gombkötő László
  • Gőgh György
  • Gulyás Gyuláné
  • Dr. Gulyás Mihályné (Elhunyt 2021. 03. 07-én)
  • Gyarmatiné Hepp Erzsébet
  • Haklik Irén
  • Hegedűsné Farkas Erzsébet
  • Dr. Hévvízi Sándorné
  • Hollósi Gáborné
  • Horváth Imréné
  • Dr. Horváthné Csepregi Terézia
  • Huszár Pálné
  • Jankó Béláné
  • Karkus Istvánné
  • Kárpáti Józsefné
  • Keszera Sándorné
  • Kimlei Jánosné
  • Király Márta
  • Kiss Kálmán
  • Kiss Lászlóné
  • Kissné dr Verasztó Éva
  • Kocsisné Zsótér Rozália
  • Kohut Béla
  • Koncseg István
  • Kovács Lajos - tiszteletbeli tag
  • Kovácsné Dér Ildikó
  • Laskovicz Julianna
  • Lichtenstein Katalin
  • Lőrinczné Bálint Judit
  • Lukovicsné Ramasz Edit
  • Madarász Katalin
  • Makuláné Gulicska Valéria
  • Marunák Istvánné
  • Medvegy Györgyné
  • Mihály László
  • Munkácsi István
  • Munkácsi Istvánné
  • Nádasdyné Kunos Éva
  • Nagy Ádám - szünetel a tagsága
  • Nagy Margaréta
  • Dr. Nagy Istvánné
  • Nagy Tiborné
  • Németh Imre
  • Némethné Plenter Klára
  • Papp Imre László (elhunyt 2020-ban)
  • Papp Imre Lászlóné
  • Pap Rózsa
  • Pál Tamásné
  • Pál Istvánné dr. - szünetel a tagsága
  • Pintér Attiláné (elhunyt 2022. december 10.)
  • Pirer Gyuláné
  • Pleskó Józsefné
  • Pribela György
  • Pribeláné Baracsi Éva
  • Pusztainé Ravasz Ildikó
  • Róza László
  • Rozsnyai Jánosné
  • Sebestyén Józsefné
  • Dr. Süle Jolán
  • Süliné Bán Erzsébet
  • Szabó Gáborné
  • Dr. Szabó Istvánné
  • Szabó Pál
  • Szalay Judit - szünetel a tagsága
  • Szántó Péterné
  • Szemenyei Éva
  • Szemenyei Sára
  • Szilasi-Horváth Tibor
  • Szilasi-Horváth Tiborné
  • Szín Jánosné
  • Dr. Szőke Oszkárné
  • Takács Ágostonné
  • Tóbiás Ibolya
  • Tóth Miklósné
  • Tóthné Násztor Edit - szünetel a tagsága
  • Törőcsik Józsefné -szünetel a tagsága
  • Ujfalussy István
  • Varga Józsefné
  • Verba Attiláné
  • Vetésiné Petrányi Erzsébet
  • Vojtek Edit
  • Wojtczakné Mátra Tünde
  • Zvolenszki Andrásné

Vezetők:

                 Elnök:                         Makuláné Gulicska Valéria Viktória

                 Titkár:                        Laskovicz Julianna

                 Gazdasági vezető:     Kiss Kálmán - 2024. március 1-jétől

Nyertes pályázataink

NEA-NO-19-EG-0294 számú pályázat

NEA-KK--20-EG-0426 számú pályázat 


Orosháza Város Önkormányzatának 2019/14. számú pályázata

BMÖTÁM 26/2019. számú pályázat

BMÖTÁM 66/2019. számú pályázat

Beszámoló a 2019. év eseményeiről

2019. február 01. - beszámoló közgyűlés

  • Laskovicz Júlia titkár ismerteti az egyesület 2016. évi programbeszámolóját
  • Az Egyesület 2018. évi pénzügyi beszámolója. Előadó: Róza László gazdasági vezető
  • Elnökválasztás

2019. március

2019. március 03. - találkozó

  • Szirmay Endre: Szárnyalás című versét Lehoczky Balázs, a Táncsics Mihály Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium tanulója mondja el
  • Kohut Béla köszöntése
  • Kovács Lajos bácsi köszöntése születésnapja alkalmából
  • Tervek, programok ismertetése - majd jelentkezések
  • Laskovicz Julika élménybeszámolója az ausztriai útról

2019. március 21. Kirándulás - Szolnok, Rákóczifalva (képek)

A Szolnoki Galéria (egykori zsinagóga) épületében kiállítás nyílt a 175 éve született festő emlékére. 32 fős csoportunk reggel 8-kor indult autóbusszal, és ragyogó napsütéses időben érkeztünk meg a Tisza parti városba. Megcsodáltuk a romantikus-mór stílusú épületet, majd a fantasztikus képeket.

Ezt követően megnéztük a Tisza-parti sétány mentén a város néhány szép műemlékét, a barokk stílusú belvárosi templomot, a neogótikus református templomot, a Kérészek násztánca című szobrot, a Verseghy parkban a Rózsakertet, ahol az ország valamennyi ismert rózsafajtája megtalálható. Csoportképeket készítettünk a Galériánál és a Dr. Béres József emlékére készített csepp alakú kútnál. Ebéd után átsétáltunk a repdeső szárnyú kérészre emlékeztető Tiszavirág gyalogoshídon.

Hazatérőben megálltunk Rákóczifalván, ahol a Macimúzeumot tekintettük meg.

Több mint 1700 különböző méretű, származású és formájú macit mutat be a múzeum.A legidősebb, régi farostos macik kora 111 év. Öltözetük a történelmi korok öltözködési stílusát eleveníti fel, és híres személyek alakjait is megörökítik. Látható a hét vezér, István király és Gizella királyné is, de több híres ember macijaszintén bekerült a kollekcióba, így pl. Latabár Kálmáné.

2000-nél több színes fémdobozt is őriznek, amelyek dédmamáink világát idézik. Ezekben szivart, kávét, teát, csokit, kakaót, púdert, arckrémet árultak.

Mindezeket gyönyörűen felújított, több száz éves bútorokon, bútorok mellett helyezték el, és láthattuk a XVIII. század elején itt épült Rákóczi-kastély makettjét, valamint a település egykori kastélyainak tárgyi emlékeit. Ha mindez kevés lett volna, hát a terráriumokból különböző hüllők követték figyelemmel csoportunkat.

Néhány utcával távolabb működteti a család az Éden Madárparkot, ahol szépen kialakított, esztétikus környezetben közel 40 fajta különleges madarat tartanak, köztük mandarin récét, pávát, aranyfácánt, vadludat, pulykát stb.

Élményekkel telve érkeztünk haza este 6 óra tájban.

2019. április

2019. április 05. - rendkívüli közgyűlés (képek)

  • Kolompár György beszámolója a Mount Everest megmászásáról
  • Az Egyesület alapszabályának módosítása és szavazás az elfogadásról
  • Az Egyesület székhelyének módosítása és szavazás az elfogadásról

2019. május

2019. május 10. - találkozó

  • Tájékoztató a pályázatokról és a bírósági bejelentésről, banki átírásról
  • Kastélytúra - jelentkezések megerősítése, költségek, indulás
  • Kórházi vállalásról
  • Szépművészeti Múzeum - időpont megbeszélése 2019 júliusára, jelentkezések megerősítése
  • Nyári olvasótábor - vállalások megerősítése
  • Következő találkozás: 2019. június 7. 16 óra - Pedagógusnap

2019. május 29. Kirándulás - Szabadkígyós, Kétegyháza, Elek, Lőkösháza (képek)

A civil szervezetek számára meghirdetett és sikeres pályázatunk céljai között szerepelt a megyei értékek megismerése. 38 fős csoportunk így városi támogatással indulhatott el május 29-én a kastélytúrára.

Első úti célunk Szabadkígyós volt. Egy diadalívnél álltunk meg, amit a Wenckheim-család emeltetett 1857-ben, amikor Ferenc József császár és felesége, Sissi meglátogatták - a birtok akkor 8 éves örökösét - Wenckheim Krisztinát. "A leggazdagabb árva" verssel köszöntötte a császárnét, aki palotahölgyévé fogadta a kislányt.

Áthaladva az impozáns "kapu" alatt fák közé bújt kis kápolnára bukkantunk. A Szent Anna templom a legendák szerint kunhalomra épült. Lépcsőjén felfelé haladva magunk elé képzeltük, amint az idős Wenckheim gróf és ifjú választottja - az esküvőjük napján - felsétáltak a lépcsőkön. Élettörténetük lehetett az alapja Jókai Mór Egy magyar nábob című regényének. Mindezt lelkes idegenvezetőnktől - az orosházi születésű Lánczi Ildikótól - tudtuk meg.

A templom olyan, mint egy kis ékszerdoboz. Oltárképét (Szent Anna a gyermek Máriával) a feltételezések szerint Munkácsy Mihály festette. A falakat kerámia stációk, freskók díszítik, a fény csodálatos üvegablakokon árad be, a karzat szép kis orgonája ma is működik. Az épület mögött Czigler Antal és Ybl Miklós tervei szerint készült klasszicista stílusú családi kripta őrzi a vaskoporsókat.

A közeli emlékházban helyezték el a felújítás alatt álló kastély tárgyait, a grófi család számos értékét: bútorokat, képeket, könyveket - pl. az 1825-ös országgyűlés jegyzőkönyvét.

Buszunk innen Békés megye legépebben maradt főúri kastélyához vitt minket. Wenckheim Krisztina és férje építtette 1875-1879 között a harmonikus, de rendkívül változatos "mesekastélyt", ami korának legfényesebb, legkorszerűbb nemesi hajléka volt. Terveit Ybl Miklós készítette az úrnő sajátos kérései szerint. A felújítás miatt most nem látogatható, de páratlanul szép parkját (ma már védett terület) látni akartuk. Franciakertje, angolparkja a romantikus tóval és két hídjával, változatos fa- és cserjeállományával felkeltette kíváncsiságunkat. A felhőszakadásszerű eső azonban gyorsan visszaparancsolt minket a buszba.

Alaposan elázva folytattuk utunkat Kétegyházára az Andrássy-Almásy kastélyba. Rövid sétát tettünk parkjában és megnéztük a márványtermet A díszteremmé alakított egykori lóistállóban márványitatók voltak, mára csak márványoszlopai maradtak meg.

Ezután városnézésre indultunk Elekre, ám egy újabb felhőszakadás nem sok lehetőséget adott a sétára. Némi vigaszt jelentett a finom sütemény és a kávé.

Folytattuk utunkat Lőkösházára, a Bréda majorba. A kunhalomra épült Vásárhelyi-Bréda kastély látványa megkapó, timpanonos, oszlopos bejáratával impozáns látványt nyújt. Az 1800-as évek elején épült klasszicista stílusban. Alkotóját az itáliai Palladio vicenzai villája ihlette. Sajnos, sokáig lakatlan volt, így rendkívül lepusztult, romossá vált. Új tulajdonosai 2012-re újították fel.

Kétszintes galériás kupolatermében Foucault-inga működik. A 40 kg-os márványgömb bizonyítja, hogy a Föld forog. A szépen berendezett épületben megismerhettük a kastély történetét. A Palladio-tárlatnak helyet adó teremben épületek makettjeit, a további termekben fából készült kiskocsik, szekerek tömegét, különleges lámpákat, bájos porcelánfigurákat, vadásztrófeákat láttunk. Meglepő módon kortárs művészek kiállítása - szobrok és festmények, a kör alakú szobában pedig felállított ágyú és páncélöltözet várják még a látogatókat.

Az épület alatti pincébe csigalépcsőn jutottunk le, ahol az elmúlt egy-másfél század hétköznapi tárgyait, néprajzi emlékeit állították ki: régi gyermekkocsikat, bölcsőket, gyermekjátékokat, ruhákat stb.

Sötétedés után kimentünk a fűtött sátorba, ahonnan 40 perces 3D-s fényfestésben gyönyörködhettünk. A kellemes zenének és a modern technika vívmányának köszönhetően az épület sziluettje folyamatos átalakult.

Fantasztikus kincsek, értékek bújnak meg hazánk kevéssé látogatott kis szegletében, nem is messze lakóhelyünktől. Biztosan újra elmegyünk - állapítottuk meg utunk végén.

2019. június

2019. június 07. - találkozó

Pedagógusnapi műsor:

  • Bolla Márton az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 7/8 osztályos tanulója verssel köszöntötte az egyesület tagjait.
  • Ezután a Harangos Néptáncegyüttes műsorában gyönyörködhettünk (Nagy László, ifj. Nagy László, Kovács Ilona, Imre Julianna)

Megbeszéltük a 2019. július 30-ára tervezett kirándulásunkat - Program: Szépművészeti Múzeum, ebéd, utazás az "úttörővasúton" és fogaskerekűn.

Tájékoztatás további programokról:

  • Olvasókör: 2019. június 12-én felolvasómaraton volt a Justh Zsigmond Városi Könyvtárban, amin sokan részt vettünk az egyesületünk tagjainak szánt 16-18 óra közötti időintervallumban.
  • Nyári olvasótábor és tanösvény előkészítése - az eseményt a 3. és 4. osztályos napközis táboros tanulóknak szerveztük 4 alkalommal: 2019. júl. 3., 10.,17.,23. Erről külön megbeszélésünk volt 2019. június 18-án. Részt vettek: Dávidné Tóth Márta, Császár Péterné, Pap Rózsa, Bozó Klára, Laskovicz Julianna, Dienes Béláné, Szilasi H. Tibor, Makuláné Gulicska Valéria. Munkánkat a könyvtárosok segítették.
  • Részt vettünk a civil szervezetek összefogása érdekében szervezett megbeszéléseken - együttműködés Orosházáért és egymásért a városi TOP pályázat támogatásával
  • Következő találkozás: 2019. szeptember szalonnasütés

2019. július - Olvasótábor (Oroscafé cikkei)

Harmadik alkalommal szervezett olvasótábort a harmadik és negyedik osztályos gyerekeknek a Nyugdíjas Pedagógusok Justh Zsigmond Olvasóköre. Céljuk, hogy a mesék és a hozzájuk kapcsolódó játékokkal megszerettessék velük az olvasást, melyhez ezúttal a Rumini nevű kisegér történetét hívták segítségül.

Gyerekzsivajtól volt hangos július 10-én délelőtt a Justh Zsigmond Városi Könyvtár. Idén harmadik alkalommal rendezte meg szokásos olvasótáborát a harmadik-negyedik osztályos gyermekek részére a Nyugdíjas Pedagógusok Justh Zsigmond Olvasóköre. Ezúttal a megszokott egyhetes, folyamatos menetrendet, a hetente, szerdánként megrendezett foglalkozások váltották fel az érdeklődő gyerekek számára. Ez azonban egyáltalán nem akadályozta meg őket abban, hogy az őket jellemző lelkesedéssel vágjanak bele a játékos feladatokba.

Az olvasás mellett játékos feladatokkal várták a gyerekeket a szervezők- A foglalkozások mellett tervezünk még a résztvevőknek egy tanösvénynek nevezett programot is, ami várostörténethez és városismerethez kapcsolódó séta lesz. Addig is szeretnénk olyan feladatokat megmutatni a gyerekeknek, melynek köszönhetően remélhetőleg megszeretik az olvasást és a könyveket - mesélte Makuláné Gulicska Valéria, az olvasókör elnöke.

Az első összejövetelen ennek megfelelően a nyelvi jellegű játékok voltak a középpontban, ezúttal pedig a Rumini nevű kisegér történetéhez és kalandos útjaihoz kapcsolódó játékos feladatokat találtak ki a résztvevőknek. A gyerekeknek, csapatokban dolgozva az egerekről szóló elrejtett közmondásokat és jelentéstartalmakat kellett megkeresniük, valamint párosítaniuk, de közös társasjátékra is lehetőségük volt.

A programok még nem értek véget, jövő héten is folytatódik az olvasótábor

Az olvasótábornak ezzel még nem volt vége a következő alkalommal hasonló játékokkal, többek közt kézműves feladatokkal várják az érdeklődő gyerekeket, akik egy élő társasjátékban is kipróbálhatják magukat. A Nyugdíjas Pedagógusok Justh Zsigmond Olvasókörének szervezői remélik, idővel sikerül hagyományt teremteniük a kezdeményezéssel, hogy a jövő generációival is megszerettessék az olvasást.

A Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesülete (NYPOE) által szervezett és vezetett nyári olvasótábor utolsó napi rendezvényei kezdődtek kedd reggel az Eötvös iskolában.

Nem a hagyományos tábor-rendszerben, hanem júliusban, heti egy alkalommal találkoztak a könyvtárban a gyerekek. Minden alkalommal tizenöt harmadikos-negyedikes kisdiák vett részt a foglalkozásokon, melyeken hétről hétre más tipusú feladatokat, játékokat választottak a gondos szervezők. Ebben voltak nyelvi játékok, kis kézműves mesterkedés, Berg Judit történet feldolgozás, filmvetítés, és játék, játék, játék.

Az első feladat a szétszabdalt kép összerakása volt

A keddi utolsó napon egy "Tanösvény" című aktív programon vettek részt a gyerekek, kiegészülve a városi napközis táborosokkal. Egy puzle kirakásával indult a versengés, majd hét csoport indult a városba. Orosházi nevezetességekhez, történelmi emlékhelyekhez vezetett az ösvény, ahol különböző érdekes feladatokat oldottak meg a csapatok. Eötvös iskola, Fő tér, Földműves emlékmű, Táncsics gimnázium és így tovább. Végül visszatértek a kiindulási pontra, ahol ajándékot kaptak a táborozók.

...és az első kinti feladat, az Eötvös szobornál

Makuláné Gulicska Valéria, a NYPOE elnöke elmondta, hogy a gyerekek jó része, ebben a mai, okos kütyükkel telezsúfolt világban is szívesen olvas.

- Volt olyan kisgyerekünk, aki már száz elolvasott könyvvel büszkélkedik, akik pedig nem ezen az úton indultak, azok számára a tábor és a könyvszerető emberek társasága alkalmas lehet a kíváncsiságuk megmozgatására. Akit egyszer a könyv elvarázsolt, nem hagyja abba többé az olvasást és ez csak javára válik - teszi hozzá az elnök.

A tanösvényen jó hangulatban és a versengés kellemes izgalmával haladtak végig a csapatok és azt hiszem, akik megoldották a különböző nevezetes helyekhez kapcsolódó feladatokat, mind győztesek lettek ezen a napon.

2019. július 30. Kirándulás Budapestre

2019-re több utazást szerveztünk. Kiemelt feladatunknak tekintjük hazai értékeink jobb megismerését, és a kirándulások közösségünket is erősítik. Július 30-án a felújított Szépművészeti Múzeumot vettük célba. Megkönnyítette a szervezést, hogy a Békés Megyei Önkormányzathoz benyújtott pályázatunkon erre is kaptunk támogatást.

Harminchat fős csoportunk 10 óra körül érkezett meg a Hősök terére, ahol megcsodálhattuk a Schickedanz Albert által - hazánk történetének ezeréves évfordulójára - megálmodott épületeket, a Műcsarnokot és a Szépművészeti Múzeumot, valamint a teret egységbe foglaló Millenniumi emlékművet.

A múzeumban már várt ránk lelkes, fiatal tárlatvezetőnk, aki az épület nevezetességeit és az 1250-1600 közötti időszak európai művészetének nevezetesebb alkotásait mutatta be. Először a lenyűgöző Román Csarnokba kalauzolt minket. A felújítás talán legjelentősebb lépése volt ennek megnyitása, hiszen mind mérete, mind díszítése fantasztikus. Az itáliai, a német, a spanyol és a németalföldi neves festők képeihez kapcsolódó izgalmas történeteket is elmesélte, beszélt az alkotókról és sajátos stílusukról, követőikről. Ámulva követtük, de rá kellett jönnünk, hogy a múzeum minden kincsét egy nap alatt lehetetlen megtekinteni. Sebaj, lesz miért visszamennünk.

Egy közeli étteremben ebédeltünk. Meglepően gyorsan kiszolgáltak minket és még ízletes is volt az ebéd. Utunk ezután Budára vezetett, a Gyermekvasút (egykori Úttörővasút) végállomásához. Nosztalgiautazásunk a Széchenyi-hegyi végállomásig tartott. A gyermekvasutasok kedvesek és mosolygósak voltak, láthatóan élvezték munkájukat. Az árnyas erdőben haladva eszünkbe jutottak ifjúkori dalaink (pl. a Mint a mókus fenn a fán ... kezdetű), és persze néhányat el is énekeltünk. A kellemes utazást követően, a nyári meleg ellenére elsétáltunk a Széchenyi-kilátóhoz, az Ybl Miklós által tervezett emlékműhöz, Stróbl Alajos Széchenyiről készített szobrához. A csodálatos panoráma megérte.

Kirándulásunk befejezése már ismét kényelmesebb volt, mivel a 145 éves fogaskerekűvel tettük meg a visszautat Városmajorig, ahol a budai forgalomban némi várakozás után autóbuszunk felvett minket.

Fáradtan, de élményekben gazdagodva, jó hangulatban érkeztünk haza.

2019. szeptember 5-8. - Kirándulás Horvátországba

A nyári szünet után a tagság egy része horvátországi utazáson vett részt a ProkoTravel szervezésében.

2019. szeptember 11. Olvasókör

A Justh Zsigmond Városi Könyvtárban szeptember 11-én az Olvasókör tagjai gyűltek össze. Vendégünk, Verasztó Antal új könyvéről, Thék Endre munkásságáról beszélt. A helyi értékek hagyományok megismerését fontos céljának tekinti egyesületünk, ezért választottuk a megyei értéktárba is bekerült "méltóságos asztalos"munkásságát témánknak.

2019. szeptember 13.

Szalonnasütésre gyűltünk össze Szilasi-Horváth Tiboréknál, de rendhagyó módon most bográcsos vacsora volt a menü: cigánylecsó lebbencstésztával, csirkecombbal, és mindenki hozta a finom házi süteményt vagy a kertjében termett gyümölcsöt. Éhen senki sem maradt, és persze a hangulatos beszélgetés, zenehallgatás mellett nem is unatkoztunk.

2019. szeptember 28.

A Nagy Gyula Területi Múzeum leköszönt igazgatóját, Rózsa Zoltánt búcsúztatta el az egyesület küldöttsége. Sokéves együttműködésünk emlékére - a múzeum udvarán rendezett búcsúdélutánon - elismerő oklevelet adtunk át neki, és új munkájához sok sikert kívántunk.

2019. október 4. - találkozó

  • Találkozónk fő témája az orosházi értékek bemutatása volt. Előadó: Szilasi H. Tibor - prezentáció
  • Vendégül láttuk Orosházi Települési Értéktár bizottság elnökét, Horváth József urat, aki az értéktárba kerülés feltételeiről, lehetőségeiről tájékoztatta a tagokat, és bemutatta a felvételre javasolt értékeket.
  • és nyolcan az értéktárba felvett termékek készítői bemutatót tartottak:

Asztalosné Szilágyi Julianna - a 8 tojásos száraztészta, Csizmadia Lajosné - az orosházi kovászos fehér kenyér, az orosházi banán és a kulcsos kalács, Németh Csilla - az oros-háziszappan, dr. Székely Nóra - a kézműves tehénsajt, Tóth Bálint - a búzacsíramálé és Tóth Imréné - az orosházi szálánvarrott szőrhímzés készítője. Megcsodáltuk, illetve megkóstoltuk kiállított termékeiket, és egyúttal megismertük azokat a nagyszerű embereket is, akik a városi értékeket megalkották, elérhetővé tették a város lakói számára.

Bejelentések, információk:

  • A nyár folyamán az országos pályázattal (Nemzeti Együttműködési Alap pályázata) elnyert 200.000,- Ft-ból megvettük a hordozható hangfalat mikrofonnal és az új projektort. Ezeket itt már használatba is vettük.
  • Új tagokat vettünk fel: Pírer Gyuláné (Katika) és Keszera Sándorné (Irénke)
  • Novemberi találkozónkra Koszorús Oszkár helytörténészt hívtuk meg, aki a családkutatásról fog beszélni, és tagtársunk, Gulyás Gyuláné mutatja be több éves munkájának eredményét. Őseit a betelepülő családokig kutatta fel és ezt egy praktikus, látványos ábrán meg is jelenítette.
  • Olvasókör: 2019. október 9. Témája: Justh Zsigmond és Péchy Blanka - előadó: Vetésiné Petrányi Erzsébet
  • Tájékoztatást adtunk az Erzsébet program keretében igényelhető üdülési támogatásról.
  • Következő találkozás: 2019. november 8.

2019. október 17. - Amadeus Kávéház.

- Hat képzőművész alkotótársunk kiállítása nyílt az Amadeus Kávéházban. Ehhez ismét pályáztunk és 20.000,- Ft támogatást kaptunk a megyei önkormányzattól, amiből meghívókat és plakátokat nyomtattunk.

2019. november 8. - találkozó (38 fő jelen)

  • "Környezettudatos orosházi vagyok" csoport képviseletében Varga Emma tartott tájékoztatót

Bejelentések, információk:

  • Ismét pályázunk a Nemzeti Együttműködési Alap által kiírt, civil szervezetek működését támogató pályázat keretében 200.000,- Ft-ra. A vezetőség által egyeztetett terveink:
  • számítástechnikai eszközök - pendrive, CD, DVD - anyagaink digitalizálására
  • irodaszerek - adminisztrációs költségek
  • könyvelési díj
  • bankkártya díj
  • honlap
  • reprezentációs költségek
  • tárgyi eszközök beszerzése: lamináló és vágógép, prezenter
  • Következő találkozónk: 2019. december 6. Adventi ünneplés
  • A Justh Zsigmond Városi Könyvtár dolgozói kérésére ajánlás készítettünk, hogy Buzai Csaba igazgató kapja meg "Az év könyvtárosa Békésben" címet.
  • (Kiss Lászlóné Katikának megszületett a második unokája, így nem tud ott eljönni, de mindenkit üdvözöl. Szalay Judit térdét megműtötték, még a kórházban lábadozik, de ő is mindenkit üdvözöl.)
  • Olvasókör: 2019. november 13. Témája: Radnóti Miklós, előadó: Molnár Ibolya

Napi programunk volt:

Családtörténeti kutatás

Előadónk, beszélgető partnerünk: Koszorús Oszkár helytörténész, Orosháza Város Díszpolgára

volt és beszámolt kutatásairól Gulyás Gyuláné Évike és Szilasi-Horváth Tibor

2019. december 6. - találkozó

Napirend:Advent - karácsonyváró és évbúcsúztató program - LisztFerenc Alapfokú Művészeti Iskola műsora

Vacsorát az Aranypatkóból rendeltünk, a süteményekről a tagság gondoskodott.

Bejelentések, információk:

  • Következő találkozónk: 2020. január 10. - alkotótársak bemutatkozása
  • Olvasókör: 2019. december 11. Téma: Tóth Árpád, előadó: Szilasi H. Tibor

2020. évi terveink

Minden hónap első péntek délutánján 16 órakor tartjuk a Petőfi Művelődési Központban rendszeres összejövetelünket.

  • 2020. január 10. Alkotótársaink bemutatkozása - Nagy Margaréta, Mihály László,

Sonkolyos Márta

  • 2020. február 14. Beszámoló közgyűlés - a 2019-es év értékelése, lezárása

Kohut Béla, Hopka Margit és Ujfalussy István bemutatkozása

  • 2020. március 6. Nőnapi köszöntés

Kirándulási tervek

  • 2020. április 3. Hasznos percek a mobiltelefon használatáról - középiskolások a

nyugdíjasokért

  • 2020. május 8. Meghívott előadó - Dr. Dénes Ferenc: Kína

Kirándulás - terv: Bakony térsége vagy Mezőhegyes

  • 2020. június 5. Pedagógusnap - ünnepi program
  • 2020. július Nyári olvasótábor az alsó tagozatosoknak

Kirándulás - terv: Gemenci erdő

  • 2020. szeptember 4. Szalonnasütés

Kirándulás - terv: Debrecen - Kassa

  • 2020. október 2. Meghívott előadó - Dr. Dénes Ferenc: Japán

Amatőr művészek kiállítása

  • 2020. november 6. Megemlékezés a magyar tudomány és a magyar nyelv napjáról

Meghívott előadó - Rózsa Zoltán: Orosháza régészeti értékei vagy

  • 2020. december 4. Advent - karácsonyváró, évbúcsúztató ünnepi program

Justh Zsigmond Olvasókör:

Minden hónap második szerdáján a városi könyvtárban tartjuk.

Témák: olvasás élményeink, aktuális évfordulók, orosházi alkotók

Kirándulási tervek:

  • Tavasszal kirándulás: Mezőhegyes (Szilasi H. Tibor szervezése)
  • Nyáron: Bakony és térsége
  • Gemenci erdő, Zomba
  • Debrecen - Kassa (Dienesné szervezése)

A testvérvárosi kapcsolataink és civil kapcsolataink további ápolása.

Közös programok szervezése a városi civilszervezetekkel.

Mese a kórházban: Vállaljuk, hogy a gyermekosztály betegeinek mesét olvasunk.

Együttműködések: Együttműködünk a városi iskolákkal, részt veszünk a városi programokon.

Pályázatok - helyi és országos pályázatokon való részvétel

Színházlátogatás - Békéscsaba és Szeged - bérletes előadások