Események 2024

2024. január

2024 januárjában szünetet tartottunk. Terveink szerint ekkor ünnepeltük volna Kovács Lajosnak, egyesületünk doajenjének 100. születésnapját. Az Ezüst Fenyő Idősek Otthonában kialakult járvány miatt ezt el kellett halasztanunk.

A Petőfi Művelődési Központban leadtuk éves teremigénylésünket, és elkészítettük programtervünket 2024-re. 

HÍR védjegy

A Csizmadia és Társai Pékség orosházi szilvalekváros papucsot a HÍR védjegy megszerzése után a helyi értéktárba is bekerült.

A HÍR (Hagyományok-Ízek-Régiók) védjegyet kiérdemelte már a pékség orosházi fehér kenyerével, orosházi lakodalmas kulcsos kalácsával és orosházi banánjával is.

– Az itteni családok sűrűn fogyasztották a szilvalekváros papucsot, amely az elmúlt évszázad egyik alapvető süteményének számított – mesélte Csizmadia Lajosné Rózsika. – Egyszerű volt elkészíteni, és csupán néhány hozzávaló szükségeltetett hozzá. Ezek az összetevők viszonylag olcsón beszerezhetőek voltak régen is, így a belőlük készült sütemények rendkívül gazdaságosak voltak, és sokáig elálltak. Bizony, fontos szempontnak számított az is, hogy a kisütött szilvalekváros papucs hetek múlva sem veszített minőségéből.

– A recept generációról generációra szállt, így került hozzám is, hiszen anyukám és nagymamáim is folyamatosan készítették. Ez alapján sütjük ma is. tésztához csupán lisztre, élesztőre, tejfölre és zsírra van szükség. 

2024. február

A Világ ahol élünk - 2024. február 5. - Csillagászati előadás 

"Nézd meg a fákat, nézd meg a madarakat, nézd meg a felhőket, nézd meg a csillagokat ... ha van szemed, látni fogod, hogy az egész létezés örömteli." (Osho)  

A tavalyi évben megkerestem Fődi Andrásnét, mert szerettem volna egyik találkozónkra meghívni előadóként. Első lépés az volt, hogy egyesületünk 15 tagja részt vett a Mira Csillagászati Egyesület által Egy éjszaka a csillagok alatt címmel meghirdetett programon Nagyszénáson. Akkor különböző távcsövekkel tanulmányoztuk a Napot, majd a csillagokat. Ravasz Tamás részletes tájékoztatót adott a csillagképekről, az azokhoz kapcsolódó mitológiai történetekről.

Utána megbeszéltük Anival, hogy 2024-ben eljön egy rendezvényünkre. Így került sor február 5-én, az idei első találkozónkon előadására. A világ, ahol élünk, távolság- és méretarányok a Naprendszerben címmel megtartott előadásából rengeteg érdekes dolgot tudtunk meg a Naprendszer bolygóiról, holdjairól, a kisbolygókról. Érdekes ábrákról érzékelhettük a méretek és távolságok arányát, hallhattunk az utóbbi évek tudományos eredményeiről is. Az izgalmas bemutató után, amikor már besötétedett, átsétáltunk a Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola udvarára (igazgatóhelyettes asszonytól kértünk erre engedélyt), és ott Varga Anikó segítségével Fődi Andrásné egy nagy távcső segítségével megmutatott nekünk néhány érdekességet. Láthattuk a Jupitert 4 holdjával, a bolygó felszínének csíkjait, megnéztük az Orion csillagképet, láttuk a Fiastyúkot, a Vénus bolygót.

Nagyon élveztük, és szeretnénk még további ismertetőket is kérni tőlük Nagyszénáson is.

2024. február 7. - Születésnapi ünnepség

Az Ezüst Fenyő Idősek Otthonában megrendezték egyesületünk legidősebb tagjának - Kovács Lajos bácsinak - a 100. születésnapi ünnepségét, amelyre mi is hivatalosak voltunk. Ajándékunk egy szép csokoládé torta volt. 

Először Horváth Áron, a Táncsics gimnázium 11. B osztályos tanulója szavalta el Aranyosi Ervin versét, majd Bojtor István alpolgármester köszöntötte a városvezetés részéről. A két nyugdíjas szervezet vezetője, amelyeknek tagja volt, köszöntötte, azután pedig az otthon vezetői és dolgozói is megajándékozták, további jó egészséget kívántak neki. 

Az ünnepelt meghatottan köszönte meg a sok kedvességet, majd  elfújta a gyertyákat Ficsor Zoltán nagy tortáján. Mindenkinek jutott a mestercukrász remekéből. Kellemes beszélgetés, közös fotók készítése, végül a meghívott tangóharmonikás által kísért énekléssel zárult a program. Maga Lajos bácsi is lelkesen énekelt. 

Jó volt látni örömét, vidámságát. Isten éltesse sokáig!

2024. február 13. 

A magyar Indiana Jones életét ismerhették meg a Táncsics gimnázium diákjai

Újabb érdekes és izgalmas előadással folytatódott a TörténÉSZ Klub programjainak sorozata. Február 13-án, a Táncsics Mihály Gimnázium kollégiumi társalgójában ezúttal Makuláné Gulicska Valéria mesélt  a kollégium társalgójában összegyűlt diákoknak és érdeklődőknek ezúttal az intézmény egykori igazgatóhelyettese, Makuláné Gulicska Valéria árult el izgalmas részleteket Orbán Balázs életéről.

A gimnázium pedagógusa, Seres Erzsébet is visszatérő vendégként köszöntötte Makuláné Gulicska Valériát, aki már nem először tartott előadást a TörténÉSZ Klub keretein belül a gimnáziumban.  Orbán Balázs író, néprajzi gyűjtő, fotográfus, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja és ahogy a program során is elhangzott, egy igazi polihisztor volt. Az előadó bemutatta életútját, utazásait - amelyek alapján "magyar Odüsszeusz"-nak is nevezték, valamint munkásságát, könyveit.

Orosházi Festők Csoportjának kiállítása - 2024. 02. 14.

A Városházi Galériában február 14-én nyílt meg az Orosházi Festők Csoportjának újabb kiállítása, amit Jusztin Balázs nyitott meg.

A 11 kiállító között egyesületünk tagjai - Hopka Margit és  Ujfalussy István - is bemutatta festményeit.

2024. február 14. - Olvasókör

Ezen a napon az Erdélyi Szépmíves Céh tevékenységével ismerkedtünk, ezzel együtt három évfordulós íróról is megemlékeztünk. A videóban a 140 éve született Kós Károlyt a 120 éve született Kemény János faggatta a két világháború közötti  erdélyi irodalom támogatására létrehozott kiadóról. A könyvek kiadása mellett 1928-tól folyóiratot is megjelentettek Erdélyi Helikon címmel. Ennek főszerkesztője, anyagi támogatója az ismert író, a 150 éve született gróf Bánffy Miklós volt.  A helikonisták évente találkozót is szerveztek Kemény János marosvécsi kastélyában. Csányiné Kádár Tünde tájékoztatója egészítette ki a filmet. 

Szilasi H. Tibor szokásos évfordulós megemlékezése után Dávidné Tóth Márta szórakoztató könyvajánlóját hallgathattuk meg Nyáry Krisztián Így ettek ők című könyvéről.

Vetésiné Petrányi Erzsébet a vésztői múzeumok kiállításaira hívta fel a csoport figyelmét.

2024. február 20. - Látogatás a felújított Nagy Gyula Területi Múzeumban

2024. január 27-én nyílt meg a felújítást követően a múzeum, benne Thék Endre orosházi származású híres asztalos mester emlékszobájával. Már akkor elhatároztuk, hogy szervezünk egy múzeumlátogatást az egyesület tagjai számára. Erre február 20-án került sor. Liborné Putnoki Edit részletes tájékoztatót tartott Thék Endre életéről és munkásságáról, de emellett végignéztük az új állandó kiállítást is, amely városunk történelmét a kezdetektől napjainkig mutatja be. Egyszerre foglalkozik politika- és társadalomtörténettel, valamint a vitrinekben elhelyezett korabeli tárgyak, dokumentumok, fotóreprodukciók segítségével bemutatja az egyes korok hangulatát. A régészeti korokhoz kapcsolódóan a múzeum régésze volt segítségünkre.

A rengeteg látnivalót nem is lehet egyetlen délutánon megnézni, megismerni. Érdemes többször is ellátogatni, megcsodálni az esztétikusan elhelyezett emlékeket, kipróbálni az interaktív elemeket. Külön érdekesség a múzeum előtt elhelyezett alkotás, amely az összefogást, az emberi szellem meghatározó szerepét, a múlt jelentőségét szimbolizálja.

2024. március

2024. március 1. - Beszámoló, tisztújító közgyűlés meglepetésekkel

A nap kiemelt eseménye volt a 2023. évi beszámolók meghallgatása és elfogadtatása, valamint ötéves megbízatásuk lejárta után az új elnökség megválasztása. 

Mindezek előtt azonban városunk polgármestere érkezett egy kis meglepetéssel a közelgő nőnap alkalmából. Köszöntő gondolatai után Nagy Róbert, a békéscsabai Jókai Színház művésze Szécsi Pál dalaiból adott elő egy csokorral. Dávid Zoltán még szegfűvel és csokoládéval is megajándékozta a hölgyeket. 

Ezután Szilasi H. Tibor vezetésével az egyesület férfi tagjai vidám gondolatokkal köszöntötték őket.

A nap kevésbé ünnepélyes részében Laskovicz Julianna képek segítségével idézte fel az előző év legfontosabb eseményeit, ismertette a programbeszámolót. Róza László gazdasági vezető pedig a pénzügyi beszámoló részleteibe avatta be a jelenlévőket. Taggyűlésünk határozatképes volt, így sor kerülhetett a szavazásra. A tagság egyhangúlag elfogadta a két beszámolót. 

A jelölőbizottság elnöke ismertette az elnökségbe jelöltek neveit, a javasolt nevek felkerültek a jelölőlistára, majd a szavazócédulákra. Róza László lemondása után a gazdasági vezető posztra Kiss Kálmánt, elnöknek Makuláné Gulicska Valériát, titkárnak Laskovicz Juliannát javasolta a tagság.

A szavazás már titkosan zajlott. A szavazatszámláló bizottság tagjai egy külön teremben megszámolták a szavazatokat, majd kihirdették az eredményt. 71 szavazattal a jelenlévők megválasztották a jelölteket. 

A gyűlés végén Papp Imréné Zsuzsa megmutatta  Aranydiplomáját, és mesélt az ünnepélyes átadásról, és azt megelőző ügyintézésről. 

Egy újabb meglepetés zárta a rendezvényt. Hatalmas torta elfogyasztása várt még a tagságra. Egy morzsa sem maradt. 

Kutasd a múltad!

Érdekes és hiánypótló előadássorozattal érkezett Orosházára a Petőfi Kulturális Program a Magyar Nemzeti Levéltár közreműködésével a levéltári kutatást középpontba helyezve. A három alkalmas projekt első időpontjában általános bemutatót hallhattak az érdeklődők, március 7-én Orosháza története volt középpontban. Az április 4-i előadáson pedig az izgalmas családtörténet-kutatás kapja majd a főszerepet.

Héjja Julianna, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés vármegyei munkatársa által tartott előadáson egyesületünk több tagja is részt vett, és készülünk a következő bemutatóra is.

A papírból és másnak talán haszontalannak tűnő tárgyakból is válhat igazi szépség

Március 21-én nyílt meg egy különleges kiállítás a Városházi Galériában. Nagy Margaréta - egyesületünk tagja - a paverpol technikával készített hangulatos alkotásaival, babáival mutatkozott be. Gyönyörű kompozícióin mindenféle tárgyat, anyagot használ fel az újrahasznosítás jegyében, az eredmény pedig rendkívüli.

Kiállítótársa - Brachna Judit - quilling technikával készült alkotásai is csodálatosak.

A kiállítást Varga László, a Táncsics gimnázium rajzszakos tanára nyitotta meg. A jelenlévők számára nagyszerű zenei élményt Nagy Krisztina énekművész előadása nyújtott.

A Van Gogh kiállításon

Pirer Gyuláné tagtársunk Facebook bejegyzése alapján a beol.hu is tájékoztatást adott március 27-i kirándulásunkról:

Van Gogh műveit a Szépművészeti Múzeumban 2006-ban már láthattuk egy hagyományos kiállításon, ez teljesen más. Itt a szervezőknek az volt a célja, hogy belülről, a képeken keresztül ismerjük meg Van Gogh világát. A modern digitális technika segítségével olyan akusztikai és vizuális hatások érték a nézőt, hogy ott érezhették magukat a csillagos égbolt alatt, vagy egy éjjeli kávézóban. A világ több mint negyven országát követően hazánkban is látható a Vincent van Gogh multimédiás kiállítás, a The Immersive Experience. A BOK csarnokban szeptember elsejéig megtekinthető Van Gogh kiállítás a rangos Eventex 2023 Awardson a legjobb kiállítás és a legjobb immerzív kiállítás kategóriában is aranyérmes lett.

2024. április

"Rejtelmek, ha zengenek ..." - Alkotó pedagógusok kiállítása Szentesen

2024 januárjában megkereste egyesületünket Lantos Anita művelődésszervező, a Szentesi Művelődési Központ munkatársa, mert olvasta az OrosCafé cikkét a tavaly megrendezett kiállításunkról. Arra gondolt, hogy minket is érdekelhet az általuk szervezett kiállítás.

Egyesületünknek több alkotó tagja van, ezért közzétettem az Alkotó Pedagógusok Régiós, XXVII. Képzőművészeti Tárlatáról szóló felhívást.

Négy tagtársunk - Belanka Jánosné Hopka Margit (olajkép), Nagy Margaréta (paverpol technika), Nagy Tiborné Lakatos Ágnes (akrilkép) és Szilasi H. Tibor (fémplasztika) - küldte el két-két alkotását. A tájékoztatót eljuttattuk Brachna Juditnak és Misinszkiné Szőke Nórának is, akik szintén beküldték quilling technikával, illetve horgolással készült munkáikat.

A kiállítást 2024. április 6-án délután nyitották meg a Tokácsli Galériában. Természetesen kíváncsiak voltunk a rendezvényre, az orosházi alkotók munkáira, ezért elmentünk a megnyitóra. Nagy örömmel jártuk körbe a kiállítótermeket, megcsodáltuk a változatos technikával készült sokféle alkotást. Jó érzés volt látni, hogy a városunkat képviselők műveit is elfogadták, kiállították.

Kellemes hangulatú megnyitó keretében Szabó Zoltán Ferenc, Szentes város polgármestere is köszöntötte a megjelent alkotókat és az érdeklődőket. A helyi Vadrózsa Énekegyüttes műsora mellett gitárszólót hallhattunk, majd mesélt az indulásról a 27 év előtti kezdeményezők ma élő egyetlen tagja. Végül a zsűri által legjobbnak ítélt művek alkotóit díjazták. Sajnos városunk alkotói nem voltak köztük, de talán majd a következő alkalommal. 

Olvasókör - 2024. április 10.

A városalapítás évfordulójához közeledve meghívott vendégünk, Koszorús Oszkár helytörténész, Orosháza város díszpolgára mesélt nekünk városunk két világháború közötti történelméről, pontosabban 1919-1944 közötti eseményeiről. Rendezvényünk nyitott volt minden érdeklődő számára.

Jó hangulatú múltidézésben volt ismét részünk. Előadónk fantasztikus tudásán újra és újra elcsodálkozunk. Beszélgetőtársa Csányiné Kádár Tünde volt, olvasókörünk vezetője. Terveink szerint az előadássorozat folytatódik majd a II. világháború utáni időszak eseményeivel.

Primus Inter Pares Díj

2024. április 11-én délután szép ünnepség keretében elhelyezték a Táncsics gimnázium Sikeres életpályák emlékfalán egyesületünk korábbi elnökének, Szilasi-Horváth Tibornak a fényképét. A vidám laudációk után Árusné Erős Krisztina igazgató asszony átadta az ünnepeltnek a Primus Inter Pares Díjat, Dr. Körmendi Zoltán pedig elhelyezte a fotóját az emlékfalon.

A rendezvényen megjelentek az iskola  jelenlegi és nyugdíjas pedagógusai mellett, a város és a vármegye vezetői, volt tanítványok, barátok. Gratulálunk!

2024. április 12. - Egyesületi találkozónk

"Az ember nem is tudja, mekkora kincs a víz, ha nem élt szárazságban." (Andy Mulligan)

Meghívott vendégünk volt Kulcsár László Tibor, a Táncsics gimnázium igazgatóhelyettese, aki az ártézi vizek jelentőségéről, a fúrások történetéről és a Békés vármegyei, nagyszénási helytörténeti vonatkozásairól beszélt tartalmas előadásában. Szép könyvvel köszöntük meg az élményt.

Az előadást követően ismét felvettünk egy új tagot, Fodor Lászlónét. Ezzel taglétszámunk 98-ra növekedett.

Az elnök tájékoztatta a tagokat a vezetőségválasztás eredményének bírósági bejegyzéséről, a 2022. évi pályázat elszámolásának elfogadásáról, lezárásáról. A K&H-ban rögzítésre kerültek az új gazdasági vezető adatai, így teljes joggal intézheti pénzügyeinket.

Kiemelt születésnaposunk ugyan nem volt, de köszöntöttük a március, április hónapban születetteket, és a névnaposokat.

Külön köszöntöttük az újabb Primus Inter Pares Díjban részesült Szilasi-Horváth Tibort. Előző évben Laskovicz Julianna és Dienes Béláné kapta meg a Táncsics gimnázium kitüntető címét. Büszkék vagyunk rájuk.

Folytattuk a kirándulásaink szervezését, közben a kivetített diaképekről tájékozódhatott a tagság a fontosabb áprilisi városi programokról. Elnök asszony felhívta a figyelmet a Kardoskúti Nyugdíjas Vers- és Prózaíró Pályázatra és a városi képzőművészeti kiállításokra.

Ezen a pénteki gyűlésen 49-en vettünk részt.