Események 2022

2022. január

2022. január 17.

Kedves Tagtársak!

Ma van Kovács Lajos bácsi 98. születésnapja. Valamennyiőnk nevében megköszöntöttem, mivel bizonytalan ideig még nem találkozhatunk. Készítettem neki egy kis fényképalbumot a tavalyi év eseményeiről, hiszen ő is velünk volt, több képen rajta is van. Elvittem neki az otthonba. Szerencsére éppen lent volt az előtérben, így beszélhettem is vele, mert bemenni nem nagyon lehet.

Jól van, mindenkit üdvözöl, boldog új évet kíván. Ha esetleg szeretnétek telefonon felhívni, a száma: 30/946-5011.

Sajnos továbbra is bizonytalan a helyzet, ezért egyelőre találkozót még nem szervezünk, de időnként azért jelentkezem majd. Most Laskovicz Julika az éves statisztikát készíti, már csak a gazdasági adatok hiányoznak. Ehhez a számlákat elküldtük a könyvelőnek, és ha meglesz az elszámolás, akkor majd tájékoztatlak Benneteket.

Vigyázzatok Magatokra! Jó egészséget és türelmet kívánok!

Szeretettel: Vali

          Drága Lajos bácsi!

Születésnapod alkalmából nagyon sok szeretettel köszöntünk, és jó egészséget kívánunk!

Sok szeretettel:

a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének tagjai nevében Makuláné Gulicska Valéria

2021-ben Lajos bácsi két rendezvényünkön is velünk volt, 2021. június 25-én és 2021. szeptember 14-én a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán. Az ott készült képekből készült összeállítást rövid szöveggel kiegészítve, egy mappába fűzve kapta meg. Több fotón Lajos bácsi is szerepelt, ezek egyikéről készült nagyítás került ide a honlapunkra.  

2022. január 18.

Arcok a világ pontjairól, különböző történetekkel és érzésekkel

2022. január 18-án nyílt meg Mihály László festőművész kiállítása a Városi Képtárban

A kezdetekben hobbiból fogta meg az ecsetet és kezdett el festeni, egymaga jött rá a művészet technikájára. Mára viszont a soron következő kiállítás megnyitója zajlott az orosházi Városi Képtárban. Szinte fénykép minőségben festi meg azokat a portrékat, akik valóságos személyek a világ bármely tájáról, vagy csupán a fantázia által születtek. Az ábrázolt személyek lelkébe és történetébe is bepillantást nyerhetünk, olyan életszerűen tekintenek vissza a vászonról.

Az interneten látogat meg különböző tájegységeket a világon, az ott látott arcokat festi meg. Mint mondta, napjainkban olyan szinteken elhatalmasodott a gyűlölet, hogy előítéletek vannak az idegen kultúrákkal szemben. Az elfogadás jegyében az alkotásain keresztül mutatja be a világ ezer arcát.

A kiállítás címe nemhiába "Szavak nélkül", ugyanis az érzelmekre és az érzékszervekre gyakorolt hatás vezeti végig az érdeklődőket. A vibráló élettel teli színek és a mélyebb, sötétebb árnyalatok az ábrázolt személlyel tökéletes összhangot teremtenek. A képek a szokásos magyarázat és cím nélkül lettek kiállítva, nem véletlenül.

A tárlatot Kohut Béla, Mihály László jó barátja nyitotta meg pár személyes gondolattal. Megemlítette többek között azt is, hogy volt időszak, mikor a művész tíz évig nem festett, viszont képes volt visszatérni az alkotáshoz.

A megnyitót követően Bagaméri András adott elő gitárjátékot, stílusosan, dalszöveg nélkül.

A kiállítás az orosházi Városi Képtárban 2022. március 24-ig megtekinthető.

A pályázat támogatója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 

Pályázatunkat a Nemzetpolitikai Informatikai Rendszer keretében nyújtottuk be 2021 novemberében.

2022. január 20.

Kedves Tagtársak!
Nagy örömmel írom a legfrissebb hírt: Megnyertük a 350 ezer Ft-ot a novemberben beadott pályázatunkkal, a NEAG-KP-1-2022/1-000899 számú, Megosztott élmények - programok a közösségért című pályázatunkkal.Már csak néhány dokumentumot kell beküldenem, és utána a pénzt is átutalják majd. Reméljük, hogy a tervezett kiállítást és programokat meg tudjuk valósítani, nem akadályoz meg minket a járvány.
Szeretettel: Vali

2022. február

2022. február 14. 

A 2022. évi teremigény bejemtése a tervezett gyűléseinkről a PMK megbízott dolgozójának

          A tervezett időpontok:

· 2022. március 4. 16 óra

· 2022. április 1. 16 óra

· 2022. május 6. 16 óra

· 2022. június 3. 16 óra

Július és augusztus hónapban egyelőre nem tervezünk benti találkozót, mert szeretnénk kirándulásokat szervezni.

· 2022. szeptember 2. 16 óra

· 2022. október 7. 16 óra

· 2022. november 4. 16 óra

· 2022. december 2. 16 óra


2022. február 22.    

Tájékoztató levél a tagságnak:

Végre kedvezőbben alakul a járványhelyzet, így márciusban már megszervezzük a taggyűlésünket.

Ideje: 2022. március 4. 16 óra

Helye: a PMK Zomba terme

Hivatalosan ez lesz a beszámoló közgyűlésünk, amelyen a szokott módon az előző évet értékeljük, és megbeszéljük a terveinket is.

Ezen a napon a közelgő nőnapot is megünnepeljük, és ünnepelünk azért is, mert végre újra együtt lehetünk. Természetesen, aki úgy gondolja, nyugodtan viseljen maszkot.

Pályázatok:

A 2021 novemberében beadott pályázatunk (Nemzeti Együttműködési Alaphoz nyújtottuk be) nyert, és a 350 ezer Ft már a számlánkon van.

2022 februárjában a megyéhez is adtunk be pályázatot (a nagykárolyi kiállítás költségeinek csökkentése érdekében), ezenkívül a Városi Civil Alap keretében "civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása" (2022.) címen kiírt pályázatra beadtuk támogatási kérelmünket (az Amatőr Alkotók Kiállításának finanszírozására). Ez utóbbit elfogadták érvényes pályázatként, de az még nem dőlt el, hogy megkapjuk-e a pénzt. Erről később értesítenek minket.

A megyei pályázatra még nem érkezett visszajelzés.

A további információkról majd a közgyűlésen beszélünk még.

Mindenkit nagy szeretettel várunk március 4-én.

Bízzunk benne, hogy az év további részében már folyamatosan megtarthatjuk találkozóinkat.

Jó egészséget kívánok, és vigyázzatok Magatokra továbbra is!

Szeretettel: Vali

2022. március

2022. március 4. Nőnapi gyűlés

Napirend a jegyzőkönyv szerint:

· Bevezetés - köszöntés

"Az életnek is vannak állomásai, mint a vasútnak. Csak épp hogy a vasúton tudjuk, melyik a végső         állomás, ahol kiszállunk. Az élet nagy útján azonban mindig azt gondoljuk végső állomásnak, amelyik csak forduló. Kezünkben nincs sem az irányzó-kerék, sem a vészfék, mely a tébolyult vonatot megállíthatná." (Gárdonyi Géza)

Nehéz napokat, heteket, sőt mondhatjuk, éveket élünk. Azt hiszem, senki nem gondolt arra, hogy a 21. században, a fejlett technika, a magas szintű tudományos ismeretek mellett ilyen nehézségekkel kell majd szembenéznünk. Végképp nem gondoltuk, hogy a háború szele ilyen közelről érinthet meg minket. Az élet most egy száguldó, tébolyult vonathoz hasonlít, és nekünk meg kell tanulnunk alkalmazkodni, elviselni ezt a helyzetet. Irányítani nincs módunk sem a járványt, sem a nagy politikát, de azt fontosnak tartom, hogy ne engedjük el egymás kezét. Segítsük, bátorítsuk egymást, és bízzunk benne, hogy van ezen a vonaton fék, van vezetője, aki tudja irányítani.

Mi pedig tegyük meg, amit a lehetőségeink megengednek, és folytassuk a munkánkat!

Éppen ezért fontos, hogy az év további részében megszervezzük szokott találkozóinkat, tervezett programjainkat, működjön az olvasókörünk, kapcsolódjunk be a városi programokba, menjünk kirándulni!

Milyen terveink vannak?

· Tervek 2022-re

  • Április 1-jén lesz a következő találkozónk. A beszámolókra akkor kerül majd sor. Azt követően tájékoztatót szervezünk a mobiltelefonok és laptopok, tabletek használatáról. Sajnos a több napja elküldött levelemre még nem válaszolt Kvak Barnabás, lehet, hogy a munkája miatt nem tudja vállalni. Természetesen keresünk másik előadót.
  • Május 6-án Dávid László és Koncseg István a Hátsó-Indiában tett utazásukról tartanak képes beszámolót.
  • Június 3-án pedagógusnapi programot szervezünk.
  • Szeptember 2-án vagy ahhoz közeli időpontban a nyugdíjasház udvarán tartunk egy kis nyárbúcsúztatót.
  • Október 7-én és
  • November 4-én előadásokat tervezünk, de még nem döntöttünk a témákról és az előadókról. Várjuk a javaslataitokat is.
  • December 2-án lesz az év utolsó gyűlése. A régi szokásrendnek megfelelően egy kis karácsonyi hangulatú évbúcsúztatót tartunk majd. Reményeink szerint nem lesz akadálya.

Minden hónap második szerdáján, így a jövő héten (márc. 9. 16 óra) is lesz olvasókör.

Téma: Nemes Nagy Ágnes

· Kirándulások szervezése

  • 1 napos kirándulás május végén vagy június elején - a szabadkígyósi Wenckheim-kastély megtekintése a felújítás után
  • 3 napos kirándulás nyáron: Székesfehérvár - Bory-vár, Zirc - apátság, arborétum, Cuha-völgyi kirándulás kisvasúttal és gyalogtúrával, Fehérvárcsurgó - Károlyi-kastély vagy Lovasberény - Cziráky-kastély vagy Alcsút - arborétum és Felcsút - kisvasút vagy Bajna - Sándor-Metternich kastély
  • Szeptember 23-24-25. Nagykároly - kiállítás a Károlyi-kastélyban, irodalmi emléktúrával összekötve. Ez korlátozott számú résztvevővel indul, mert a pályázatban megigényelt támogatás kisbusz bérletét teszi lehetővé. A megyéhez is adtunk be pályázatot a költségek csökkentése érdekében, de még nem érkezett válasz.
  • 1 napos kirándulás - Kiskunhalas csipkemúzeum és egyéb látnivalók vagy igény szerint más rövid program. ehhez javaslatokat kérünk.

(Listák kiadása jelentkezéshez)

· VII. Amatőr Alkotók Kiállítása - 2022-ben vagy a helyzettől függően 2023-ban a Városi Képtárban. Erre is adtunk be pályázatot, amit érvényesnek elfogadtak, de még nem született döntés.

· Egyéb bejelentések - 2022. március 15. városi ünnepség, Ébredés című kiállítás + a könyvtár programjai

· Nőnapi köszöntés: Szilasi-Horváth Tibor beszéde és vetített képes bemutatója híres nőkről

· Megvendégelés, az ajándékok átadása, és közben a Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium diákjainak műsora, amit karácsonyra készítettek, de a járvány miatt elmaradt. Felvették videóra, így most utólag megtekinthetjük.

Élő virág helyett színes, virágos dobozban finom csokoládét kapott az egyesület minden hölgy tagja. 

2022. március 8. 

Az egyesületünk tagjai által összegyűjtött és az egyesület pénzéből (11.469,- Ft) vásárolt csomagot leadtuk a Polgármesteri Hivatalban az Ukrajnából menekültek megsegítésére.

Támogatónk a Békés Megyei Önkormányzat

Megyei pályázat eredménye - 2022. március 11.

A 2022 februárjában beadott megyei pályázatunkra, amelyben a nagykárolyi kiállítás támogatását kértük, 70 ezer forintot ítélt meg a közgyűlés. Ebből az utazók szállásköltségét tudjuk csökkenteni. 

Olvasókör - 2022. március 9. 

Téma: 100 éve született Nemes Nagy Ágnes

Előadó: Csányiné Kádár Tünde 

2022. április

2022. április 1. 16 óra - Találkozó a Bubik teremben

A festészetről egyszerűen

Közösségépítés interaktív programmal

"A művészet örök örömteli és jó szimbóluma az embernek ...."

                                                              (Thomas Mann)

Rendezvényünk témája - a városi TOP pályázathoz kapcsolódva - a képzőművészet volt. Imre Julianna, a PMK művelődés-szervezője ajánlotta fel az együttműködés lehetőségét.

A program keretében művészettörténeti előadást szerveztünk, meghívtuk a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanárát, Celuskáné Csepregi Aliciát. Előadónk az impresszionizmus kialakulásának történelmi és technikai előzményeit mutatta be, és a legjelentősebb alkotókat. Prezentációjában megcsodálhattuk a leghíresebb alkotásokat. Az élvezetes és rendkívül informatív bemutatóból sok új ismeretet szereztünk.

Közben a terem oldalsó részében a Táncsics Mihály Gimnázium és Kollégium diákjai - Ottroba Tímea és Kovács Lilien 12. A osztályos tanulók, valamint egyesületünk két tagja - Kohut Béla és Mihály László - készítették el nagyszerű alkotásaikat.

Meglepetésként az előadás után még egy művészeti totót kellett a résztvevőknek megoldani. A feladatokat kinyomtatva megkapta mindenki, és a kivetített képekhez kapcsolódó kérdésekre kellett választ adni.

A négy legtöbb pontot szerző jutalmat kapott a pályázat támogatásával, majd még egy kellemes meglepetésben is részük lehetett. Kohut Béla és Mihály László ugyanis felajánlott a munkáját a legjobbaknak. Mivel négyen voltak, sorsot húztunk. Császár Péterné Mihály László portréját, Pusztainé Ravasz Ildikó pedig Kohut Béla festményét kapta meg.

Ottroba Tíma egy csodálatos tájképet festett, Kovács Lilien pedig Ady Endre portréját készítette el. Természetesen az alkotók is kaptak ajándékot köszönetképpen munkájukért.

A vidám hangulatú program egy kis megvendégeléssel zárult.

Az elnök a találkozó elején ismertette még a soron következő egyesületi programokat, és felhívta a figyelmet a városi rendezvényekre is.

Olvasókör - 2022. április 13.

Témák és előadóik:

  • Tisza Kata: Egyedül - A szerethető öregedés felé

             Előadó: Dávidné Tóth Márta

  • Orosházi olvasókörök története

             Előadó: Csányiné Kádár Tünde

2022. május

Beszámoló közgyűlés - 2022. május 6.

2022. május 6. 16 órakor kezdődött beszámoló közgyűlésünk a Bubik teremben. A jelenléti ív szerint negyvenen voltunk jelen.

A levezető elnök Makuláné Gulicska Valéria volt, a jegyzőkönyvet Császár Péterné vezette.

Az elnök ismertette a napirendi pontokat:

  • napirend: A vezetőség 2021. évi beszámolója

Előadók: A vezetőség tagjai

  • napirend: Kirándulási tervek
  • napirend: Egyéb bejelentések
  • napirend: Dávid László előadása délkelet-ázsiai utazásáról

A programbeszámolót Laskovicz Julianna, titkár tartotta, a pénzügyi beszámolót pedig Róza László, gazdasági vezető. A jelenlévők egyhangúlag elfogadták a beszámolókat.

A levezető elnök ismertette a kirándulási terveket, a további programokat, valamint a Városi Civil Szervezeteknek kiírt pályázat eredményét. Ezt követően bemutatkozott új tagjelöltünk, Szemenyei Éva. A tagság egyhangúlag megerősítette felvételét.

A május 19-i férfinap alkalmából Császár Péterné kedves szavakkal és egy verssel köszöntötte az egyesület férfi tagjait. Ezt követően a hölgy tagok átadták az ajándékokat.

        Kedves Tagtársaink!

        A magyar férfinap alkalmából azt kívánjuk, hogy legyetek Önmagatok, legyetek                egészségesek, vidámak, és őrizzétek meg a humorotokat!

        Kedvcsinálónak fogadjátok szeretettel ezt a kis kedvességet tőlünk!

        Szeretettel:

                   a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének hölgytagjai


Végül Dávid László megtartotta vetített képes előadását délkelet-ázsiai utazásáról.

Olvasókör - 2022. május 11.

Téma: Autóstoppal Lengyelországban - Autóstoppal a szabadság felé

          Könyv- és filmbemutató a Justh Zsigmond Városi Könyvtárral közös rendezvény                  keretében 

Előadó: Zajti Ferenc filmkészítő, szerkesztő

2022. június

2022. június 3. - Pedagógusnap

A Petőfi Művelődési Központ Szokolay termében volt a városi pedagógusnapi ünnepség, amelyen egyesületünk tagjai is részt vettek. A köszöntők és a díjak átadása után szép ünnepi műsorban gyönyörködhettünk. A rendezvény a Melodika Projekt koncertjével zárult.

Az ünnepség után a Zomba teremben gyülekeztünk. A soron következő programok és a június 22-i kirándulás megbeszélése után kellemesen elbeszélgettünk egy kis sütemény és üdítő mellett.

Olvasókör - 2022. június 8.

Meghallgattuk az orosházi olvasókörökről készült előadás második részét Csányiné Kádár Tünde előadásában.

Békés megye nemesi családjairól pedig Makuláné Gulicska Valéria tartott egy vetített képes előadást.


2022. június 13. Ujfalussy István könyvbemutatója

A Justh Zsigmond Városi Könyvtár könyvheti programjában a művészeti albumot Kohut Béla festőművész mutatta be. Az Ujfalussy István alkotói munkásságát, életét bemutató, gazdagon illusztrált kötetben az olajfestmények mellett grafikai alkotások egész sora kapott helyet.  A résztvevők megtekinthették a rögtönzött kiállítást is, amelyre a művész az utóbbi időben készített grafikáit hozta el: a főváros, Szeged és Orosháza  épületeinek részletgazdag rajzait.

Kirándulás - 2022. június 22.

Szabadkígyós - Kondoros - Geist-kastélyok

Első úticélunk a felújított szabadkígyósi Wenckheim-kastély volt, amit  Wenckheim Krisztina és férje, Wenckheim Frigyes építtetett Ybl Miklós tervei szerint 1874-1879 között. A család életéről sok izgalmas információt tudtunk meg nagyszerű idegenvezetőnktől. A toronyba 172 lépcsőn jutottunk fel, de a csodálatos kilátás megérte a fáradságot. A kastélyparkban is tettünk egy sétát a hatalmas fák között, és láthattuk a szökőkútat és a mesterséges tavat.

Rövid buszos utazással érkeztünk meg a Szent Anna kápolnához, az 1857-ben emelt diadalívhez, amit Ferenc József császár és felesége, Sisi királyné tiszteletére építtetett a család. 

Ezek történetéről és szépségeiről Lánczi Ildikó mesélt, majd a múzeumban bemutatta a Szabadkígyós értékes emlékeit.

Következő állomáshelyünk Kondoros volt. A város híres  csárdájában ebédeltünk, azután megnéztük a Csárda Múzeumot. Tárlatvezetőnk a betyárvilágról és a hírhedt betyárkirályról, Rózsa Sándorról osztott meg velünk sok izgalmas történetet.

Kondorost elhagyva a Batthyány-Geist-kastély romjait és a felújított kápolnát tekintettük meg. A kiscsákói Geist-Reckmann-kastélyt az idő rövidsége miatt már csak madártávlatból figyelhettük meg.

Izgalmas nap után fáradtan, de sok-sok élménnyel gazdagodva tértünk haza.

2022. július 

Találkozó 2022. július 1-jén

2022. július 1-jén 16 órakor tartottuk újabb gyűlésünket a Petőfi Művelődési Központ Zomba termében.

Meghívott vendégünk, Polyák János stúdiómérnök tartott előadást a Magyar Filmstúdióban végzett munkáról. Bemutatta a filmkészítés jellegzetességeit a hagyományos technika és a modern digitális technika alkalmazásával. Megismerhettük a háttérmunka lényeges elemeit, a régi filmek felújításának folyamatát. Magas színvonalú, ugyanakkor érdekes és hangulatos előadásban volt részünk.

Nagy örömmel vettük, hogy előadónk szülei is megtisztelték találkozónkat.

Megbeszéltük a további programokat, kiemelten a nagykárolyi festménykiállítással, kirándulással kapcsolatos feladatokat. 

2022. július - augusztus

Nyári szünetet tartottunk, mert a nyár a családoké. Utazások, családi programok és a nagy meleg miatt nehéz volna megszervezni a találkozókat. Ennek ellenére rendszeresen kapták az információkat a városi, térségi rendezvényekről tagjaink, így a folyamatos kapcsolat megmaradt. 

2022. szeptember

A többi kép a galériában látható

2022. szeptember 7.

Nyárbúcsúztató ebéd a Töhötöm utcai nyugdíjasház udvarán

Több éves hagyományunknak megfelelően a nyári szünet után ismét találkoztunk. Úgy terveztük, hogy egy bográcsos ebéddel, kellemes beszélgetésekkel és egy kis közös játékkal búcsúztatjuk a nyarat. Főszakácsunk Szilasi H. Tibor és segítői - Szilasiné Mártika és Szabó Pál - babgulyást és cigánylecsót készítettek. A programot megelőzően megvásároltuk a hozzávalókat, előkészítettük a szükséges eszközöket.

7-én délelőtt megterítettük az asztalokat, miközben folyamatosan érkeztek tagjaink. Mintegy negyvenen jöttünk össze, ami azért is jelentős, mert többen még üdülni voltak, illetve sajnos néhányan betegség miatt nem tudtak eljönni.

Nagy örömünkre szolgált, hogy egyesületünk doajenje, Kovács Lajos bácsi is részt vett rendezvényünkön, és többen el tudtak jönni hosszú betegségükből felgyógyulva.

Meghívtuk nyárbúcsúztatónkra Dávid Zoltánt, városunk polgármesterét, aki kedves szavakkal köszöntötte a megjelenteket. Vendégünk volt még Erős Károly, azOrosházi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének elnöke.

Délre elkészült az ebéd is, így a köszöntők után nekiláttunk a finom ételek elfogyasztásának. Sokan hoztak finom süteményeket is, így garantáltan nem maradt éhen senki.

Gondoltunk azokra is, akik betegségük miatt nem tudtak eljönni, kóstolót kaptak a finomságokból.

Az ebédet követően még néhány fontos tennivalót, további terveinket megbeszéltük, majd egy kis játék következett. Négy csapat versengett egymással a kis fejtörők megoldásában. A győztes csapat tagjait csokoládéval jutalmaztuk.

Közben Szilasi Tibi egy dobozból bölcs gondolatokat tartalmazó cédulákat húzatott, és ki-ki elmondhatta érzéseit a bölcsességekkel kapcsolatban.

Találkozónk remek hangulatban telt el.

Köszönet mindenkinek, aki az előkészítésben és a lebonyolításban segített.

Legközelebb október 7-én találkozunk majd, illetve az olvasókör tagjai szeptember 14-én. Szeptember 23-25 között 20 fős csapatunk pedig Nagykárolyba utazik Mihály László és Varga László orosházi festők kiállítására. Utazásunk egy kis irodalmi emléktúra is lesz, hiszen Kazinczy Ferenc érsemjéni, Arany János nagyszalontai emlékmúzeumát is megtekintjük, és koszorúkat helyezünk el neves költőink, íróink szobrainál Nagykárolyban, Érsemjénben, Nagyszalontán.  

Kiállítás Nagykárolyban

Elkészült a meghívó, illetve plakát a szeptember 24-én megnyíló kiállításhoz. A tervet Mihály Laci alapötlete alapján késítették el a kinti szervezők, ezért kétnyelvű. 

A megnyitót követően részletes beszámolunk majd 20 fős csoportunk útjáról, élményeiről.

Támogatóink voltak a sikeres programban

Szállodánk - Vraja Viilor Motel

Első ebédünk a szállodában

Kaffka Margit szobránál Nagykárolyban

Az egykori Arany Szarvas Fogadó (ma városháza) dísztermében

Kaplony - A Szent Antal templom bejáratánál

Megnyitó a Károlyi-kastélyban

Képek a kiállításról

Érsemjén - a Kazinczy Ferenc Emlékmúzeum udvarán

Nagyszalonta - a Kossuth-szobor előtt

Művészeti, irodalmi élmények Nagykárolyban és a Partiumban

A Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesülete Szilasi-Horváth Tibor kezdeményezésére festménykiállítást szervezett Nagykárolyban két orosházi festő - Mihály László és Varga László - képeiből a testvérvárosi kapcsolat jegyében. Kovács Jenő nagykárolyi polgármester és Sróth Ödön, a Kaffka Margit Művelődési Társaság elnöke örömmel fogadták kérésünket, és a Károlyi-kastély földszinti galériájában adtak helyet a festményeknek.

Utunkat 2022. szeptemberére terveztük, ezért pályázatot adtunk be a Nemzeti Együttműködési Alaphoz, majd kértük Békés megye és Orosháza önkormányzatának segítségét is. Támogatásukkal 2022. szeptember 23-án indult el 19 fős csoportunk a határ felé. Déltájban érkeztünk meg testvérvárosunkba.

Délután városnézésre indultunk, felkerestük a nagykárolyi születésű vagy a városhoz kötődő nevezetességeket: Ady Endre és Itóka (Otilia Marchiș) szobrát, Jászi Oszkár és Kaffka Margit szülőházát, az írónő és Petőfi Sándor szobrát, Károli Gáspár márvány bibliáját. Koszorút helyeztünk el az írónő emléktáblájánál és Petőfi szobránál, születésének közelgő 200. évfordulója kapcsán.

Sétánk az egykori Arany Szarvas Fogadóhoz vezetett, ahol 1846 szeptemberében egy szüreti bálon ismerkedett meg Petőfi és Szendrey Júlia. A gyönyörűen felújított épület Ybl Miklós tervei szerint készült, ma városháza. A díszterem falára festett nagyméretű portrék emlékeztetnek a két fiatal egymásra találására.

Megnéztük a Kalazanci Szent Józsefről elnevezett - nemrégen helyreállított - katolikus templomot, majd a városi színházat. Udvarán áll - ez év tavaszától - a világhírű hegedűművész, Ruha István egészalakos szobra. A színház épülete is megújult, de az eredeti páholyok megtartásával.

Délutáni programunk a református templomnál fejeződött be. Az impozáns 18. századi templom udvarán áll a nagykárolyi születésű Károli Gáspár szobra, a bejárata fölött pedig az 1939-ben elhelyezett emléktábla látható, amely az első teljes magyar nyelvű bibliafordító születésének 400. évfordulójára készült.

Amíg a város nevezetességeivel ismerkedtünk, egyesületünk alkotóművész tagjai - Mihály László, Sonkolyos Márta és Nagy Margaréta - a helyi segítőkkel felrakták a képeket a kastély kiállító termében.

Érdekesség, hogy este szállodánk nagy ebédlőjében rendezték meg a hagyományos Júlia-bált, Szendrey Júlia emlékére.

Orosháza és Nagykároly között számos összekötő kapocs van. Ezek egyike, hogy Békés megye jelentős területe is a Károlyi család birtoka volt. Nagymágocs már 1722-től a család tulajdona volt, a 18. század végén pedig Orosházát és környékét is megörökölték.

Ez ösztönzött minket arra, hogy felkeressük a várostól mindössze öt kilométerre lévő Kaplonyban a Károlyi-sírboltot. Itt egy igen kellemes meglepetés ért minket. Szinte egyszerre érkeztünk egy másik autóbusszal a Szent Antal ferences templomhoz és rendházhoz. Az orosházi evangélikus gimnázium csoportja, a Károlyi Fülöp Béla által kezdeményezett őszi tanulmányi kiránduláson vett részt. A váratlan találkozás örömével léptünk be a templomba, amit az 1834-es földrengés után Ybl Miklós tervei szerint építettek újjá. Ekkor kapta végleges formáját a szentély mögött az egyik legősibb magyar nemesi család mauzóleuma, amit a szatmári békét megkötő gróf Károlyi Sándor alapított elődei és családja számára. A díszes bronzból öntött szarkofág mellett rézborítású és festett koporsók is láthatók. Természetesen itt nyugszik gróf Károlyi Sándor és unokája Károlyi Antal, aki felesége révén (báró Harruckern Jozefa) megörökölte Orosháza térségét. A család későbbi tagjait a kripta oldalfalában kialakított fülkékben helyezték örök nyugalomra, legutoljára gróf Károlyi Lajos és nagynénje urnáit 2010-ben. Idegenvezetőnk átvezetett minket a rendház épületébe, ahol megnéztük a kaplonyi Madonnának nevezett festményt, a könyvtárat, láttunk több családi relikviát és egy eredeti formában berendezett szerzetesi szobát.

Ebéd után már ünneplőbe öltözve indultunk a városközpontba. Az ortodox templomban egy esküvői szertartás részesei lettünk. Megcsodáltuk a festett falakat, díszes oszlopokat, az ikonosztázt. Az út túloldalán áll az ugyancsak felújított Károlyi-kastély a gyönyörű dendrológiai parkkal, értékes fákkal, szobrokkal, lovardával, víztoronnyal. A kastélyban impozáns belső terek, szépen berendezett szobák, vadászati gyűjtemény és panoptikum kápráztatja el a látogatókat.

A hatalmas előcsarnokban került sor kiállításunk megnyitójára és egy könyvbemutatóra. Először Kovács Jenő polgármester köszöntötte a megjelenteket, méltatta a testvérvárosi kapcsolat fontosságát, ami a járványos évek után újra feléledhet. Hangsúlyozta, hogy Nagykároly kulturális életében a kastély szerepe kiemelkedően fontos, nagyon sok rendezvénynek ad otthont. Köszönetet mondott a két orosházi festőnek, hogy képeik kiállításával gazdagítják a város életét.

Sróth Ödön köszöntő szavai után egyesületünk elnökeként én mondtam beszédet. Felidéztem a testvérvárosi kapcsolat kezdeményezőjének, Károlyi Fülöp Bélának az emlékét. Megköszöntem a nagykárolyiaknak a lehetőséget, méltattam a város aktív kulturális életét, majd a két kiállító művész pályájáról és csodálatos képi világáról szóltam.

Szilasi-Horváth Tibor felolvasta Orosháza város polgármesterének üdvözlőlevelét, és beszélt személyes kötődéséről, a régi ismerősökkel való találkozás öröméről.

Ezt követően a Kaffka Margit Művelődési Társaság elnöke, Sróth Ödön gondolatait hallgathattuk meg a kiállító művészek munkáiról.

A program második részében bemutatta G. Katona József helyi költő legújabb köteteit, és a szerző életének néhány nehéz pillanatát. Verseiről is képet kaphattunk két tehetséges diák szavalatát hallgatva. Befejezésül a költő osztotta meg velünk gondolatait, és olvasott fel egyik kötetéből.

Az ünnepélyes megnyitó után a megjelentek megnézték a kiállítást. Az értékes, szép alkotásokról elismerően nyilatkoztak. Közben pedig többen megvásárolták és dedikáltatták a versesköteteket.

Programunkat állófogadás, a helyiek kedves vendéglátása zárta. A szállodába visszatérve egy közös beszélgetésre gyűltünk össze. Vidám beszélgetés mellett elfogyasztottuk a "házigazdától" - Sróth Ödöntől - kapott finom bort. Nagykároly környéke jelentős bortermelő vidék, és a gazdák büszkék boraikra.

Vasárnap, útban hazafelé még számos irodalmi, történelmi emléket megnéztünk. Először Érsemjénbe mentünk, ahol egy helyi önkéntes - Csorba Terézia - mutatta be a Kazinczy Emlékmúzeumot. Ámultunk nagy tudásán, és érdeklődve hallgattuk nagy költőnk élettörténetét. A szülőházára emlékeztető emléktáblánál elhelyeztük tisztelgő koszorúnkat.

Meglepetésünkre a ház egy részében - a szintén Érsemjénből származó - Fráter Loránd dalszerző munkásságának állítottak emléket. Anyai ágon - édesanyja gróf Rhédey Júlia révén - az angol királyi családdal is rokonságban állott. A szép oszlopos tornáczos háztól a közeli parkba mentünk, ahol Kazinczy Ferencnek és fiának, Kazinczy Lajosnak a szobra mellett Csiha Kálmán református püspök, költő (Érsemjénben született) és Fráter Loránd szobrát állították fel. Ez utóbbi szobor érdekessége, hogy alkotója az orosházi Táncsics gimnázium egykori diákja, a Kossuth-díjas szobrász, Mihály Gábor. Őszinte tisztelettel néztük a kb. 2500 fős település gondozott parkját, épületeit.

Fél kettő tájban érkeztünk Nagyszalontára. Először Arany János Emlékmúzeumát tekintettük meg a Csonkatoronyban. A modern interaktív kiállítás élvezetesen mutatja be a nagy költő életét. Száz lépcső mentünk fel a torony tetejéig, és közben fotókat, Arany János írását, személyes tárgyait nézhettük meg. A torony bejáratánál lévő emléktáblánál elhelyeztük koszorúnkat.

Utunk a református templomhoz és a szomszédságában lévő szoborparkba vezetett. Történelmi, művészeti és kulturális életünk számos kiemelkedő alakjának szobrai állnak itt: Bocskai István, Kossuth Lajos, Kulin György, Kiss István (az orosházi Eötvös József szobor alkotója), Zilahy Lajos, Sinka István és természetesen Arany János szobra. Csányiné Kádár Tünde és Csányi Mónika röviden bemutatta Zilahy Lajos és Sinka István munkásságát, ezt követően szobraiknál koszorút helyeztük el.

Fárasztó három napos programunk itt tulajdonképpen véget ért. Rengeteg élménnyel, sok új ismerettel gazdagodva, új barátságok kialakításának és a folytatás lehetőségének tudatával indultunk haza.

Tisztelettel gondolunk a Partiumban élő magyarokra, akik oly nagy szeretettel és gondosan őrzik nagy elődeink emlékét, felújítják, szépítik a megmaradt épületeket, szobrokat, gondozzák parkjaikat.

A határt átlépve a sarkadi Avar Vendéglőt vettük célba, ahol még elfogyasztottunk egy kellemes vacsorát. Fél hét tájban érkeztünk Orosházára. Megköszöntük sofőrünknek a biztonságos utat.

Érdemes volt nekivágnunk, sikerült tervezett programunkat maradéktalanul megvalósítani.

Orosháza, 2022. szeptember 27.                                                                                                                                                                                                                                  Makuláné Gulicska Valéria

2022. október

2022. október 7. - Találkozó a Városi Képtárban

"Érzések és hangulatok"

Találkozónk címe, mottója több okból is találó volt:

  • Mindig jó érzésekkel telítődünk gyűléseinken, szeretünk beszélgetni, tudni egymásról.
  • Még bennünk volt partiumi kirándulásunk élménye, az ottani kiállításunk emléke, a rengeteg érdekes látnivaló, a sok új információ.
  • A programunkhoz is illet, hiszen a nagybányai festészet, az orosházi kötődésű Boldizsár István festészete volt az előadás témája.

Előadónk Celuskáné Csepregi Alicia tavasszal már tartott egy nagyon érdekes előadást az impresszionizmusról, és elvállalta, hogy folytatásképpen a magyar és az orosházi vonatkozásokról is tart egy kis bemutatót. Hangulatos, érdekes előadás volt sok képpel, sztorival, új ismerettel.

Kivételesen a Városi Képtárat választottuk helyszínnek, így megcsodálhattuk a gyűjteményben lévő Boldizsár István képeket, sőt Kohut Béla tagtársunk segítségével a raktárban lévő alkotásokból is láthattunk egy rögtönzött kiállítást.

Mindkettőjük munkáját kis ajándékkal köszöntük meg.

További egyesületi programjainkat, terveinket is megbeszéltük, többek között a kirándulási lehetőségeket, valamint a fontosabb városi események időpontjait.

Az alakuló gyűlés 2012-ben - vendég volt Dávid László orosházi pedagógus, költő

Buzai Csaba köszöntője a 10. évfordulón

Lajti Tímea köszöntője a 10. évfordulón

Szilasi H.  Tibor megosztotta gondolatait

A meglepetés torta

2022. október 12. - Tízéves az olvasókör

"Aki olvas, más életekbe, más közegekbe, más korokba nyer betekintést, ..."

(Spiró György)

2012-ben Vetésiné Petrányi Erzsébet és Bozó Klára kezdeményezték egy önképzőkör megalakítását. Ötletüket támogatta egyesületünk akkori elnöke, Szilasi-Horváth Tibor, valamint a Justh Zsigmond Városi Könyvtár igazgatója, Buzai Csaba. Így jött létre a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesületének Justh Zsigmond Olvasóköre. Találkozóinknak azóta is a könyvtár ad otthont minden hónap második szerdáján, és dolgozói segítenek minket az anyaggyűjtésben, az előkészítésben, a technikai eszközök használatában. Fotókat készítenek minden alkalommal, amelyek bekerülnek a könyvtár galériájába. Rendezvényeink azonban kezdettől fogva nyitottak, meghirdetett programjainkra minden érdeklődő eljöhet.

Az önképzőkör célja, hogy olvasmányélményeinket megosszuk egymással, felhívjuk a figyelmet az értékes művekre, megemlékezzünk az évfordulós eseményekről, nagy költőink, íróink munkásságáról, ápoljuk a magyar nyelvet. Alkalmanként meghívott előadókat hallgatunk meg, de legtöbbször az olvasókör tagjai készítenek bemutatókat, olvasnak fel verseket, novellákat, sőt néhányan saját alkotásaikat is.

Bozó Klára Budapestre költözése után Csányiné Kádár Tünde vette át az olvasókör vezetését, így működése folyamatos maradt. A tízedik évforduló megünneplésére természetesen meghívtuk a korábbi vezetőt és mindazokat, akik az elmúlt években rendszeresen eljártak a találkozókra. Vendégünk volt még Dávid Zoltán, Orosháza polgármestere, Lajti Tímea, a Petőfi Művelődési Központ ügyvezetője és Buzai Csaba könyvtárigazgató. Az ügyvezető asszonytól egy albumot kaptunk, amelyben megörökíthetjük a fontosabb eseményeket, igazgató úr pedig emléklapokat adott át a résztvevőknek.

Bozó Klára megemlékezett az indulás időszakáról, az elért eredményekről, majd Csányiné Tünde levetítette a könyvtár képarchívumában lévő képek, és az utóbbi időben készülő meghívók segítségével összeállított hangulatos prezentációt az önképzőkör tíz évéről.

Az ünnepi hangulatot fokozta a 10. évfordulóra készült torta, amit a résztvevők és a könyvtár dolgozói fogyasztottak el. Kötetlen beszélgetéssel, az emlékek felidézésével folytatódott a kellemes találkozó. Sajnáltuk, hogy több régi tag betegség vagy más elfoglaltság miatt nem tudott eljönni, nem tudott részese lenni a megemlékezésnek.

A Zeneakadémia bejáratánál

A hangversenyterem

Az Operaház nézőtere

2022. október 27. - Látogatás a Zeneakadémián és az Operaházban

Régi tervünket váltottuk valóra ezzel a budapesti kirándulással, mert mindkét felújított intézményt szerettük volna már látni. A megnövekedett utazási költségek miatt vonattal mentünk, bár így sajnos nem mindenki tudta vállalni az utat. Ennek ellenére 29-en voltunk. 

Reggel 6 óra 32 perckor indult a vonatunk, így 11 órára kényelmesen odaértünk a Zeneakadémia épületéhez. Szakszerű vezetést kaptunk, így megismerhettük a történetét. Az 1904-1907 között elkészült szecessziós stílusú épületet Korb Flóris és Giergl Kálmán tervezte. A főbejáratot Stróbl Alajos monumentális Liszt Ferenc ülőszobra díszíti, belül pedig  Róth Miksa díszüvegezési és üvegmozaik munkáiban, Telcs Ede antik stílusban faragott frízeiben és domborműveiben, Körösfői-Kriesch Aladár freskóiban, valamint a pécsi Zsolnay porcelángyár eozinmázas csempéiben és díszeiben gyönyörködhettünk.

A közelmúltban megújult intézményben működik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, két hangversenytermében rendszeresen adnak koncerteket. Hatalmas szerencsénkre a nagyteremben rövid ideig hallgathattuk a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának próbáját Vásáry Tamás vezényletével. A különleges hangulatú kávézóban kicsit felfrissültünk, majd a Liszt Ferenc tér és A magyar irodalom tere megtekintése után elsétáltunk az Operaházba. 

Az ottani idegenvezető irányításával bejártuk az Ybl Miklós által tervezett gyönyörű neoreneszánsz épületet, amit ugyancsak felújítottak az eredeti tervek szerint, de már modern technikai megoldásokkal. Káprázatos díszítések, Than Mór, Lotz Károly és Székely Bertalan freskói, Scholtz Róbert díszítő motívumai teszik felejthetetlenné az élményt. Még a díszpáholyba és a királyi szalonba is beleshettünk. A minden elemében impozáns épületet nagyszerű akusztika jellemzi, amit egy rövid kishangverseny is bizonyított. Az Operaház két fiatal művésze adott elő operarészleteket. 

Ezt követően igyekeztünk a Nyugati-pályaudvarra, hogy elérjük a vonatunkat. A tervezett időben, este fél nyolckor érkeztünk Orosházára. 

2022. november

2022. november 4. - Találkozó a PMK Bubik termében

"Talán túl sokat csinálunk abból, ami rossz, és túl keveset abból, ami jó."

II. Erzsébet angol királynőtől származó gondolattal indult novemberi gyűlésünk, mert a fő témánk az uralkodó életének bemutatása volt.

Igaz, egyesületünkre inkább az jellemző, hogy sok jót teszünk, hiszen a 2022-es évben sok szép programunk volt már, és kellemes élményekkel gazdagodtunk. A járvány lecsendesedésével végre rendszeresen találkoztunk, és kirándulásokat is szerveztünk. A soron következő események is ígéretesek voltak, amiket az elnök röviden ismertetett.

A meghirdetett téma izgalmasnak látszott, mert egyesületünk 30 tagja mellett 15 külsős érdeklődő is eljött.

II. Erzsébetről és magyar rokoni kapcsolatáról Szilasi-Horváth Tiborné Mártika tartott egy nagyszerű előadást képekkel kiegészítve.

Meglepetésként még a királynő kedvenc teasüteményét is elkészítette, amihez persze tea is járt az előadást követően.

Hangulatos, szép délutánunk volt.

2022. december

2022. december 2. - Évbúcsúztató

A 2022-es év utolsó egyesületi találkozójára 46-an gyűltünk össze. Némi izgalommal indultunk, mert hárman beszorultak a liftbe, de szerencsére viszonylag hamar kiszabadították őket. Indulhatott az évbúcsúztató délután.

Két rövid verssel köszöntötte az elnök a megjelenteket, és tisztelettel köszöntötte a meghívott vendéget, Molnár Imrét, művésznevén Molinárot, az Alföld bűvészét. Megköszönte, hogy elfogadta a meghívást.

"Esztendő borul esztendőre,
Az új az ót eltemeti.
Ki búsul ezen? Csak a dőre,
A bölcs mindezt csak neveti." (Benedek Elek)

Egyre inkább úgy érezzük, hogy rohannak az évek, de fogadjuk meg Benedek Elek tanácsát, és kívánjuk Devecsery László íróval együtt - folytatta az elnök:

"Lobogjon csak tovább

gyertyáinknak lángja:

Emberi melegség,

köszönts a világra!"  (Devecsery László)

Ezt követően a csodáké, a bűvészmutatványoké volt a terep. Molnár Imre komolyan felkészült, lelkiismeretesen előkészített mindent. Kártya trükköktől kezdve, a galambok elővarázsolásáig, különböző kendős mutatványok, asztaltáncoltatás, léggömbfújás és formázás, más izgalmas dolgok szerepeltek a műsorban. Bevonta a közönséget is, ettől még érdekesebb és izgalmasabb volt.

Nagyon jól szórakoztunk, nem bántuk meg, hogy meghívtuk.

Az előadás után az évvégi városi és egyesületi programok rövid ismertetése, majd egy kis meglepetés következett. Dávidné Tóth Mártika olvasta fel Dávid Laci bácsi kedves karácsonyi versét.

A "hivatalos" programok után elfogyasztottuk a sok finom süteményt, és teát ittunk hozzá. Ez már hangulatos beszélgetéssel együtt zajlott.

Közben sokan feliratkoztak a január végére, február elejére tervezett újabb pesti kirándulásra, amelynek célja az El Greco kiállítás megtekintése a Szépművészeti Múzeumban.

Kellemes ünnepeket, boldog új évet kívántunk egymásnak, ezzel zárult a szép délután.

2022. december 14. - Olvasókör

Egyesületünk novemberi gyűlésén Szilasiné Mártika tartott nagyszerű előadást II. Erzsébet angol királynőről. Ennek folytatásaként Szilasi H. Tibor készített egy rendkívül érdekes összeállítást a királynő életéről "Titkok, érdekességek ..." címmel. Láthattunk különleges képeket családi eseményekről, és hallhattunk izgalmas sztorikat, megismerhettük a királynő emberi nagyságát, hétköznapjait. 

A szórakoztató bemutató után meghallgattunk egy verset Szemenyei Évike előadásában, majd megbeszéltük a jövő évi program indítását. Azután egy kis nyelvi játékba is bevont minket Csányiné Tünde, a kör vezetője. A tizedik évfordulóhoz kapcsolódva felolvasta az olvasókör korábbi vezetőjének levelét. Bozó Klárika megköszönte, hogy részt vehetett az évfordulós rendezvényen, és megköszönte az ajándékba kapott könyvet, amit mindjárt a figyelmünkbe is ajánlott. 

Végül kellemes karácsonyi zene mellett elfogyasztottuk a finom süteményeket (köszönet érte Mártikának, Tündének és Margarétának) és a teát. 

Kellemes ünnepeket kívánva köszöntünk el. Jövőre folytatjuk.  

"Tiéd a csend és a nyugalom ..."

Kedves Tagtársak!

Szomorú veszteség ért bennünket, mert Pintér Attiláné Jolika immár a csendet és a nyugalmat választotta. 2022. december 10-én este úgy döntött, nem küzd tovább.


Vidám, mosolygós arca, kedves hangja hiányozni fog nekünk. Sajnos az utóbbi években már ritkán tudott velünk lenni, mert egyre nehezebbé vált számára az élet. Mi mégis hittük, hogy majd jobban lesz.

Aktív éveiben - 1968-1992 között - a Táncsics gimnázium gondnoka, gazdasági vezetője volt. Munkáját pontosan, precízen végezte, empatikus vezető volt. Igényességével példát mutatott környezete számára. Nyugdíjazása után is aktív maradt, csatlakozott egyesületünkhöz. Örömmel vett részt a programokon, amíg szervezete engedte.

Fájdalommal búcsúzunk Tőle, és szeretettel emlékezünk Rá. Nyugodjon békében!